Çaygören ve Kertil mahallelerinde (Sındırgı) kırsal soylulaştırma
Rural gentrification Çaygören and Kertil (Sındırgı) neighborhoods
- Tez No: 728858
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN ALİAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Sındırgı İlçesi'ndeki Çaygören ve Kertil mahallelerinde yaşanan kırsal soylulaştırma pratiklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada çalışma sahasının soylulaştırıcılar tarafından tercih edilme nedenleri, yerel halkın soylulaştırıcılara karşı tutumu ve soylulaştırma sürecinin çalışma sahasına ekonomik, sosyal ve mekansal etkilerinin neler olduğu incelenmiştir. Çalışmanın oluşum aşamasında makale, tez, kitap ve dergi gibi birçok kaynaktan yararlanılmıştır. Çalışmanın evrenini Sındırgı (Balıkesir) İlçesinde bulunan Çaygören ve Kertil Mahalle sakinleri , örneklemini Çaygören ve Kertil mahallelerinde yaşayan 181 kişi oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında analizi gerçekleştirilmiş veriler katılımlı gözlem, anket ve görüşme yoluyla elde edilmiştir. Anketler ile elde edilen veriler IBM SPSS STATISTICS 24 programı ile araştırmanın konusuna ve ulaşmak istenilen amaca yardımcı olması adına bazı analiz ve testlere tabi tutulmuştur. Güvenirlilik analizinde Cronbach's Alpha değerleri hesaplanmıştır. Her bir birimin ortalaması IBM SPSS programı üzerinden oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda soylulaştırıcıların bu alanları doğal güzellikleri, kent yaşamından uzaklaşmak, kentteki soylulaştırma türünden farklı olarak yeşil alan talebi nedenleriyle tercih ettikleri görülmüştür. Çaygören ve Kertil mahallelerinin soylulaştırma süreçlerinde farklı aşamalarda olduğu, Çaygören mahallesinde soylulaştırma sürecinin daha ileri seviyelerde gerçekleşme durumu söz konusu iken, Kertil Mahallesinde henüz seyrek soylulaştırma gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bundan kaynaklı olarak Çaygören Mahallesi'nde kültürel peyzajın değişmeye başlamasıyla beraber Kertil'de bu durumun daha yavaş ilerlediği görülmüştür. Çaygören Mahallesi'nde yerel halk, artık daha fazla yabancının alana gelmesini istememişken, Kertil Mahallesinde oranlar birbirine yakın olsa da daha fazla yabancının alana gelmesini sorun etmemişlerdir. İki mahalle kapsamında oluşan bu farklılığın, elde edilen bulgular çerçevesinde, soylulaştırma süreçlerini farklı aşamalarda yaşamasından kaynaklı olabileceği sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışma sahasında kırsal sakinlerin kentlere, kentlerde yaşayanların kırsal alanlara talebi artmaktadır. Soylulaştırma süreci ile birlikte kırsal nüfus ile kent nüfusunun bir yer değiştirme sürecine girdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the rural gentrification practices in Çaygören and Kertil neighborhoods in Sındırgı District. In the research, the reasons why the study area is preferred by the gentrifiers, the attitude of the local people towards the gentrifiers and the economic, social and spatial effects of the gentrification process on the study area were examined. During the formation phase of the study, many sources such as articles, theses, books and journals were used. The population of the study consists of the residents of Çaygören and Kertil Neighborhoods in Sındırgı (Balıkesir) District, and the sample consists of 181 people living in Çaygören and Kertil districts. The data analyzed within the scope of the study were obtained through participatory observation, questionnaire and interview. The data obtained through the questionnaires were subjected to some analyzes and tests with the IBM SPSS STATISTICS 24 program in order to help the subject of the research and the aim to be achieved. Cronbach's Alpha values were calculated in the reliability analysis. The average of each unit was created using the IBM SPSS program. In line with the findings obtained as a result of the study, it was seen that the gentrifiers preferred these areas for their natural beauty, to get away from urban life, and because of the demand for green spaces, unlike the gentrification type in the city. It has been determined that Çaygören and Kertil neighborhoods are at different stages in the gentrification processes, while the gentrification process is more advanced in Çaygören neighborhood, infrequent gentrification has taken place in Kertil Neighborhood. As a result, it was observed that this situation progressed more slowly in Kertil, as the cultural landscape began to change in Çaygören District. While the local people in Çaygören District did not want more foreigners to come to the area, they did not mind that more foreigners would come to the area, even though the rates were close to each other in Kertil District. It was concluded that this difference within the scope of the two neighborhoods may be due to the fact that the gentrification processes were experienced at different stages, within the framework of the findings obtained. In the study area, the demand of rural residents to cities and urban residents to rural areas is increasing. With the gentrification process, it has been seen that the rural population and the urban population have entered a process of displacement.