Makedonya'da bir devlet hastanesi'nde yeni doğum yapan annelerin taburculuğa hazır oluşlukları
Readiness for hospital discharge of mothers who newly birth at a state hospital in Macedonia
  1. Tez No: 728859
  2. Yazar: EBRU HALİDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KAHYAOĞLU SÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Makedonya'da bir devlet hastanesinde yeni doğum yapan annelerin taburculuğa hazır oluşluk durumlarını belirlemektir. Kesitsel tipte bu araştırmaya, 30 Ekim 2019 – 21 Ağustos 2021 tarihleri arasında Kuzey Makedonya Tetova Devlet ve Klinik Hastanesi Doğum Servisi'nde yatan, 18 yaş üzeri Makedon, Arnavut, Türk, Boşnak ve Roman etnik gruplarından n=202 anne dahil edilmiştir. Araştırmaya ait anket formu ile anne ve bebeğe ilişkin taburculuğa hazır oluşluk durumları sorgulanmıştır. Kuzey Makedonya'da yeni doğum yapan annelerin bebeklerini ilk emzirme süresinin doğum sonu 22,0 ± 20,6 saat sonra olduğu bulunmuştur. Doğum sonu egzersizler (p=0,011) ve aile planlaması (p=0,029) konularında ilköğretim ve altı eğitim düzeyi annelerin daha az eğitim aldıkları saptanmıştır. Geliri giderden fazla olan annelerin, perine-epizyotomi bakımı konusunda daha fazla eğitim aldığı belirlenmiştir (p=0,003). Çalışan annelerin kendini taburculuğa hazır hissetme yüzdelik oranı, çalışmayan annelere göre daha fazla bulunmuştur (p=0,046). Köyde yaşayan annelerin egzersizler (p=0,036), sağlık kuruluşuna başvurmayı gerektiren durumlar (p=0,044) konularında ilde yaşayan annelere göre daha az eğitim aldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to measure the readiness of the postpartum mothers before they are discharged from state hospitals in Republic of North Macedonia. The research was conducted periodically from 30 October to 21 August 2021 at the Clinical State Hospital in Tetovo, Republic of North Macedonia. The research covered n=202 postpartum mothers over 18 years of age, being Macedonians, Albaninans, Turks, Bosnians and Romans. Using a survey form, they were asked whether mothers and their newborn babies were ready to leave the hospital. It was found that the first breastfeeding period of the mothers who gave birth in North Macedonia was 22.0 ± 20.6 hours after the birth. We also find out that postpartum mothers whose education is primary school or below, did not get enough education about doing exercise after giving a birth (p=0,011) and family planning (p=0,029). Postpartum mothers whose income was higher than their expenses, were being educated more about perineum-episiotomy care (p=0,003) compared to other postpartum mothers. Employed postpartum mothers' percentage of readiness for being discharged from hospital was higher compared to those who were unemployed (p=0,046). It was noted that postpartum mothers who lived in villages (p=0,036), compared to those who lived in cities (p=0,044), had been less educated regarding application to health institutions about doing exercise.