Energy audit and efficiency analysis of a public building
Bir kamu binasının enerji taraması ve enerji verimliliği analizi
  1. Tez No: 728860
  2. Yazar: DOĞAN TAYYİP KARAKELLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL OKTAY COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde, enerji tüketimi artmakta, doğal enerji kaynakları tükenmektedir. Bu nedenlerden dolayı; sürdürülebilir enerji için enerji yönetimi veya enerji verimliliği çok önemli hale gelmektedir. Yaşamımızda ise binaların yeri çok önemlidir. Dünyada, binalar toplam enerji tüketiminde yüksek bir paya sahiptir. Dolayısıyla, enerji verimli binalar hakkında dünyada ve ülkemizde birçok çalışma yapılmıştır. Bu konuda, farklı yaklaşımlı bir çalışma yaptık. Bu çalışma ile minimum enerji tüketimi ve maksimum konfor hedeflendi. Bu tezde, enerji verimli binalar ve teknolojileri hakkında çalışma yapıldı. Konforlu binalar, enerji verimli binalar ve enerji verimliliği ele alındı. Enerji verimliliğine katkı için; güneş enerjisinde farklı bir coğrafi bilgi sistemleri metodolojisi, kamu binasında uygulama projesi ve yağmur suyu toplama çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
Today, energy consumption is increasing and natural energy resources are running out. For these reasons; Energy management or energy efficiency is becoming very important for sustainable energy. In our life, the place of the buildings is very important. In the world, buildings have a high share in total energy consumption. Therefore, many studies have been conducted on energy efficient buildings in the world and in our country. With this study, minimum energy consumption and maximum comfort were targeted. In this thesis, a study was conducted on energy efficient buildings and technologies. Geographic information systems methodology in solar energy, an application project in the public building and rainwater collection studies were carried out.