Anaokuluna giden ve gitmeyen ilkokul öğrencilerinin benlik tasarımlarının karşılaştırılması
A Comparison of primary school students self concepts between the ones attending and non attending kindergarten
  1. Tez No: 72888
  2. Yazar: ECE AYÇA ÖNGAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜHEDA ÖZBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT ( EN FAZLA 250 SÖZCÜK ) Araştırmada anaokuluna giden ve gitmeyen ilkokul öğrencilerinin benlik kavranılan karşılaştınlmaktadır.Bu öğrencilerin benlik kavranılan Özerinde bazı değişkenlerin etkileri istatistiksel olarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, ilkokul 4. ve 5. sınıfla öğrenim görmekte olan toplam 300 öğrenci oluşturmuştur. öğrencilerin benlik kavramları Piers Harris'in Çocuklarda Öz Kavramı Ölçeği İle ölçOlmflştur.Çocuklann aile ilişkileri, arkadaşlan ve öğretmenleri ile olan ilişkileri ve okul basanlarına ait olan bilgiler öğrencilere doldurtulan kişisel bilgi formlan ile toplanmıştır. Elde edilen bilgilerin istatistiksel analizinde ANOVA, F ve T testi
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT ( EN FAZLA 250 SÖZCÜK) In this research, self concepts of primary school students' attending and non attending kindergarten are compared.Influences of some variables on these students' self concepts are statistically researched. The sample of the research consists of 300 students.Sample of this research are composed of primary school students attending the fourth and fifth graders. Self concepts of the students are evaluated according to Piers Harris Self Concept Scale. The information about children's tamiliy relations, friendship relations, relations with teachers and school achievements are collected by means of Personal Information Forms filled by students. In statistical analysis of collected information ANOVA, F and T tests are used.