Avrupa Birliği'nde mesleki teknik eğitime yeni yaklaşımlar ve Türkiye için bir uyum analizi
New approaches to vocational education and training in European Community analysis for Turkey
  1. Tez No: 72889
  2. Yazar: OĞUL ZENGİNGÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÜLERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
IV ÖZET Dünya'da 1990'h yılların ekonomik gelişimine uygun düşen tanımlamaların başında;“hızlı bir dönüşüm, belirsizlik, globalleşme ve yeniden yapılanma”kavramları gelmektedir. Hızlı dönüşüm; ancak enformasyon ve bilgi çağının gereklerine cevap verebilen sosyo-ekonomik sistemleri gelişimin bir parçası haline getirmektedir. Sosyo-ekonomik sistemlerin gelişimin bir parçası haline gelmeleri ise, en önemli, temel yapı taşlan olan eğitim sistemlerini çağın gereklerine uydurmaları ile mümkün olacaktır. Gerek örgün gerekse mesleki-teknik eğitim olsun, eğitim sistemlerinin bilginin doğru kullanılmasına yapacakları katkı, emek piyasalarında ve üretim sistemlerinde toplam kalite-verimlilik çizgisinin yakalanması açısından büyük önem taşımaktadır. Teknoloji ne denli ilerlerse ilerlesin, sonuçta bilgiyi teknolojiye ve teknolojiyi de üretimin emrine verecek olan çalışan işgücü olacaktır. Bu aşamada gündeme“vasıf kavramı gelmektedir. Üretimde kullanılan insangücünün vasıfi ne kadar bilgi-teknoloji/yoğun olursa, bir işin yapılabilmesi için gerekli faktörler de o denli doğru ve ekonomik olarak gerçekleşecektir. İçinde bulunduğumuz ekonomik yapılama, üretimde teknoloji mi yoğun olmalı yoksa emek mi yoğun olmalı tartışmalarından daha önemli bir kavramı ortaya çıkarmıştır. Bir ülkenin işgücü, kazanabileceği vasfin azamisini kazanmak durumundadır. Nitekim ülkemizde hızla artan genç nüfusun getirdiği rekabet, hemen her kademede ”işi doğru ve eksiksiz yapma“ seviyesini iyileştirmeye başlamıştır. Özellikle örgün eğitime karşı olan yoğun talep, gereksiz yığılmaları da beraberinde getirmektedir. Bu durum, gelişmekte olan ülkemiz ekonomisinin ”vasıflı mesleki-teknik eğitim almış insangücüne" olan talebini perdelemektedir. Avrupa Birliği (AB), mesleki-teknik eğitimi 2000'li yılların en büyük istihdam aracı olarak kullanmaya hazırlanırken, uzun dönemli işsizliği de yine bu yöntemle yenmeyi deneyecektir. Bu çalışmada, AB'nin mesleki-teknik eğitime yeni yaklaşımları Türkiye için bir uyum analizi oluşturma yolunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The economical development seen in the early 1990's can be explained mainly by“a fast recycling, indetermination, globalism and reorganization”concepts. Rapid recycling only makes socio-economic systems which satisfy the needs of information and knowledge age, a part of development and making socio-economic systems a part of development can only be achieved by arranging the education systems in a way to appease the needs of the century. Either general or vocational education is very important as for contributing to accurate information use for labour market and production systems to reach the total quality- efficieny level. - No matter how much technology develops, as a result it is the labour force who makes information to be at technology's service and technology to be at production's disposal. At this stage, we see the“qualification concept”. The more intensed the qualification of the labour gets, as for knowledge-technology, the more accurate and economical factor necessary for accomplishment of a work be organized. The economical organization that we live in, detected a concept more important than the argument about technology or labour intensed production. Labour of a country has to achieve as best qualifications as possible. Indeed, the competition in our country due to fast increasing young population has started to cure the“accurate and complete work”level at every stage. Especially the intensed demand to general education brings needless accumulation. This case is obstructing the demand of our developimg economy to“qualified, vocationally trained labour force”. While getting prepared to use the Vocational Education and Training as the most significant employment method at 2000's, European Union (EU) shall try also to overcome long-term unemployment by the same method. In this study, the recent approach of the EU about Vocational Education and Training shall be inspected in a way to realize a adaptability analyse for Türkiye.