Aile hekimliği ve çocuk sağlığı ve hastalıkları asistan ve uzman doktorları arasında kalıtsal metabolik hastalık farkındalık düzeyinin ölçülmesi
Measuring the awareness level of inborn errors of metabolism among family medicine doctors and pediatricians
- Tez No: 728918
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TÜMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kalıtsal metabolik hastalıklar; bir enzimin, onun kofaktörünün veya taşıyıcısının eksikliğinden ya da anormalliğinden kaynaklanan ve bir substratın birikmesine veya ürünün eksikliğine neden olan tek gen bozukluklarıdır. Her biri tek başına nadir görülmekle birlikte tüm KMH'lar çocukluktaki genetik bozuklukların büyük bir bölümünü oluşturan önemli morbidite ve mortalite nedenidirler. Bu çalışmada, ülkemizdeki yüksek akraba evliliği oranları nedeniyle sık görülen KMH'ların, KMH belirti ve bulgularına sahip hastaların ilk başvurdukları doktorlar olan aile hekimleri ve çocuk doktorları arasındaki farkındalığını ölçmek amaçlanmıştır. Farkındalığın yanı sıra mezuniyet öncesi eğitimin bu farkındalığa etkisi de araştırılmıştır. Çalışma; evrenini, ülkenin yedi bölgesinden de randomize seçilen aile hekimleri ve çocuk doktorları oluşturan saha tabanlı bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya Temmuz 2021 ile Mart 2022 tarihleri arasında yaşları 24 ile 68 arasında değişen 326 doktor katılmıştır. Katılımcıların %91,7'si KMH'lara dair mezuniyet öncesi eğitim aldığını belirtmiştir. Katılımcıların mezuniyet öncesi aldıkları KMH eğitimlerini değerlendirmeleri istendiğinde %17,5'u aldığı eğitimin hiç yeterli olmadığını, %46,6'sı yeterli olmadığını, %24,8'i yeterli olduğunu ve yalnızca %2,8'i çok yeterli olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Inborn errors of metabolism (IEM); are single gene disorders that result from a deficiency or abnormality of an enzyme, its cofactor or transporter, resulting in accumulation of a substrate or deficiency of the product. Although each of them is rare on its own, all IEMs are important causes of morbidity and mortality, which constitute a large part of childhood genetic disorders. In this study, it was aimed to measure the awareness of IEMs, which are common in our country due to the high rates of consanguineous marriage, among family physicians and pediatricians, who are the first physicians to whom patients with IEM symptoms and findings are referred. In addition to awareness, the effect of undergraduate education on the awareness was also investigated. It is a field-based survey study whose universe consists of family physicians and pediatricians randomly selected from all seven regions of the country. Between July 2021 and March 2022, 326 physicians aged between 24 and 68 participated. Of all, 91.7% of the participants stated that they received undergraduate training on IEMs. When the participants were asked to evaluate the IEM training they received before graduation, 17.5% stated that the training was not sufficient at all, 46.6% stated that it was not sufficient, 24.8% said it was sufficient, and only 2.8% stated that it was very sufficient.