Yamaç kenarına yakın bir yapıda dinamik yapı-zemin etkileşim problemi
Dynamic soil-structure interaction problem of a structure located near the edge of the slope
- Tez No: 728927
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL HAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Afet Yönetimi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, bir yamaç kenarına yakın konumda bulunan bir yapının dinamik yapı zemin etkileşimi problemi ele alınmaktadır. Ele alınan problemde serbest yüzeylerden dalga yansıması ve temellerden dalga saçılması olaylarından dolayı yapının analizini gerçekleştirmek oldukça zor ve karmaşıktır. Bu çalışmada zemin ve yapı homojen izotrop elastik bir malzeme olarak, temel rijit cisim olarak göz önüne alınmıştır. Analizler, frekans ortamında dalga yayılımı yaklaşımı kullanılarak analitik çözüm yöntemleri ile yapılmaktadır. Bu amaçla analiz için çözüm yapılırken yaygın olarak kullanılan dalga fonksiyonu açılım yöntemi ile birlikte sanal görüntü yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde sınır koşullarının yamaç için sağlatılabilmesi için, yamaç doğrultusuna simetrik olacak şekilde sanal bir yapı oluştuğu varsayımı yapılmaktadır. Bu kapsamda yapı genlikleri; SH dalgalarının geliş açısına, yapı ve zeminin belli parametrelerindeki değişimine bağlı olarak yapılmaktadır. Sayısal sonuçlar yapının konumuna, malzeme özelliklerine, yüksekliğine ve zemin özelliklerine bağlı olarak elde edilmektedir. Yapı yamaç kenarına yaklaştığında elde edilen sonuçlar, yamaç yüzeyinden yansıyan dalgalardan ve dalga geliş açısından önemli derecede etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic soil-structure interaction problem of a structure located near the edge of the slope the analysis of the structure is taken into account. In presented complex problem, due to the reflection of the waves from free surfaces and the scattering of the waves from the foundation, the analysis are very tight. Materials of soil and the structure are considered as homogeneous and izotrop, and foundation is assumed as a rigid body. Analysis in the frequency domain are derived using the analytical method. For this purpose, in the analytical solution the Wave Function Expansion Method , Image Method (IM) and Newton Second Law are derived. To satisfy the free boundary condition on the steep slope, the Image Method is used. The amplitude of the foundation and the relative displacement of the structures are obtained related to the incident angle, material properties of soil and the structure, an the height of the structure. Numerical results are obtained depending on the location, material properties and the height of the structure, and stiffness of soil. The graphs created in the first section show the absolute displacement amplitude values of the building foundation depending on the change in the wave number.