Elektrikli araçların hareket halinde iken kablosuz şarj edilmesi
Electric vehicles wireless charging while running
  1. Tez No: 728961
  2. Yazar: HAKAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN EKREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kablosuz enerji iletimi (KEİ) günümüzde oldukça ilgi görmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, enerji ihtiyacının artmasıyla birlikte artan elektrik iletim maliyetleridir. Elektrikli taşıma sistemlerinin yaygınlaşması sebebiyle de elektriğin kablosuz iletimi önem kazanmıştır. Elektrikli araçların, enerji darboğazı ve çevre kirliliği sorunlarına bir çözüm olarak görülmesiyle birlikte, bu araçların bataryalarının temassız sistemlerle şarj edilmesi oldukça önemlidir. Kablosuz şarj edilebilecek bir batarya sistemi ile elektrikli araçların hareket halinde iken bile şarj olabilmesi mümkün olacaktır. İlk olarak Nikola Tesla tarafından ortaya atılan temassız güç aktarımı (TGA) düşüncesi, enerjinin, ortak bir çekirdek üzerinde bulunmayan iki sargı arasında, oldukça büyük bir hava aralığı üzerinden aktarılması ilkesine dayanmaktadır. Bu aktarımın verimli olabilmesi için her iki sargının da uygun rezonans koşullarında çalışması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, temassız güç aktarım sistemlerinden manyetik rezonans yönteminin çalışma ilkesi, bileşenleri, elektrikli araçlarda uygulama yöntemi ve simülasyon çıktıları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Wireless energy transmission (WET) attracts a lot of attention today. One of the biggest reasons for this is the increasing electricity transmission costs with the increase in energy demand. Wireless transmission of electricity has gained importance due to the widespread use of electric transportation systems. As electric vehicles are seen as a solution to energy bottlenecks and environmental pollution problems, it is very important to charge the batteries of these vehicles with non-contact systems. With a battery system that can be charged wirelessly, it will be possible to charge electric vehicles even while they are on the move. The concept of non-contact power transfer (TGA), first introduced by Nikola Tesla, is based on the principle of transferring energy over a fairly large air gap between two windings that are not on a common core. In order for this transfer to be efficient, both windings must operate under appropriate resonance conditions. In this thesis, the working principle of the magnetic resonance method, which is one of the contactless power transmission systems, its components, application method in electric vehicles and simulation outputs are included.