Aspect, tense and discourse relations in the interlanguage grammars of instructed l2 learners: An analytical study in the Turkish EFL context
Dil eğitimi alan öğrencilerin aradil gramerlerindeki görünüş, zaman ve söylem ilişkileri: Türkiye'de yabancı dil bağlamında analitik bir çalışma
  1. Tez No: 758160
  2. Yazar: SEDA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Zamansal anlambilim 1970'lerden ve 1980'lerden beri dil ediniminde ilgi çeken bir araştırma alanı olmuştur. Bu çalışmada dilde zaman edinimi Görünüş Önsavı ve Söylem Önsavı olmak üzere iki önsav açısından incelenmiştir. Çalışma, bu önsavların İngilizce öğrenenlerin zaman dilbilgisinin gelişiminde nasıl bir rol oynadığıyla ilgilidir ve hangi önsavın bu gelişimde etkili olduğunu dili hem anlama hem de üretme açısından araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla araştırmacı tarafından iki adet anlama odaklı bir adet de dil üretmeye yönelik veri toplama araçları geliştirilmiş olup farklı dil seviyelerindeki öğrencilere uygulanmıştır. Çalışmaya toplamda 108 katılımcı katılmıştır. Bunlardan 90 tanesi yabancı dil öğrencisi olup, kalan 18 tanesi anadili İngilizce olan bireylerden oluşmaktadır. 90 adet öğrenci katılımcı İngilizcede Pre-intermediate, Intermediate, ve Advanced seviyelerindeki eşit sayıdaki öğrencilerden oluşmuştur. Sonuçlar hem öğrencilerin hem de hem de İngilizce'yi anadili olarak konuşanların İngilizce'de zaman dilbilgisini kullanmalarında her iki önsavın da etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Temporal semantics has been an intriguing research area in language acquisition since the 1970s and the 1980s. In this study, acquisition of temporality has been investigated in terms of two hypotheses: the Aspect Hypothesis and the Discourse Hypothesis. This study is concerned with how those hypotheses play a role in the developing temporal morphology of learners of English and aims to investigate which hypothesis has an impact on language development in terms of both comprehension and production. For this purpose, data collection tools consisting of two comprehension tasks and one production task were developed by the researcher and administered to students at different language levels. A total of 108 participants participated in the study. 90 of them were English as a foreign language (EFL) learners, and the remaining 18 were native speakers of English. The 90 learner participants consisted of equal numbers of students at Pre-intermediate, Intermediate, and Advanced levels in English (30 belonging to each level). The results showed that both the Aspect Hypothesis and the Discourse hypotheses had an impact on both students' and native speakers' temporal morphology in English.