Türkiye'de parafiskal bir gelir olarak sosyal sigortalar kurumu primleri ve bunların tahakkukunda etkinliğin sağlanması
As a parafiscal revenues SII premiuses in Turkey and providing efficiency in their accruales
  1. Tez No: 72898
  2. Yazar: OĞUZ KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET 20. Yüzyılda ortaya çıkan ve devletin ekonomiye müdahelesini öngören refah devleti anlayışı beraberinde artan kamu harcamalarnı finanse etmek için yeni kaynak arayışlarını da gündeme getirmiştir. Özellikle sosyal güvenliğin devlet görevi kabul edilmesiyle bu harcamaların finansmanında kullanılmak üzere parafiskal gelirler ortaya çıkmıştır. Ülkemiz nüfusunun yarısına yakın bir kısmını ilgilendiren Sosyal Sigortalar Kurumu' nun işçi ve işverenlerden topladığı primler sosyal bir parafiskal gelir olarak kamu gelirleri içiresindeki yerini ve önemini yıllarca kormuş ve bu gelirler devlet tarafından ucuz maliyetle borçlanılarak diğer kamu harcamalarının finansmanında kullanılmıştır. Öte yandan Sosyal Sigortalar Kurumu'nun gelirleri giderlerini karşılayamaz hale gelmiştir. Kurumun giderlerindeki temel sorun Kurum' un aktif pasif sigortalı dengesinin bozulması ve pasif sigortalı sayısındaki artışın giderlere yansıması olarak kendini göstermekte iken, gelir kısmındaki temel sorun prim tahakkuklarım giderek azalmasıdır. Prim tahakukunun azalmasının ve giderleri karşdayamamasının nedenlerini ülkemizde varolan kayt dışı istihdamda, sosyal sigortalar mevzuatında yeralan boşluklarda, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun denetim ve örgüt yapısında aramak gerekmektedir Günümüzde, Sosyal Sigortalar Kurumu primlerinin hukuki niteliği vergiye yaklaşmaktadır. Diğer yandan bunların tahakkukunda etkinliğin sağlanması, ülkemizde varolan kayıt dışı istihdamın kayıt altına alınmasına, sosyal sigortalar mevzuatında yapılacak köklü reformlara, Sosyal Sigortalar Kurumu'nun denetim ve örgüt yapısının yeniden yapılandırılmasına bağlıdır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The mentality of welfare state which appears in the 20 th century and anticipates interference of government in economi has brought with itself new source seeking in order to maintain financing for increasing public expenditure. EspeciaIIy,with accepting that social security isgovenrment issue, parafiscal revenius have appeaire in order to use for financing of these expentidure. Premiums which are collekted from employee and employers by social insurance institution that thak concernes nearly half of our population, have protected its place and importance for years in public revenues being a social parafiscal revinues and these i comes has been used infinancing other public expenditure by becoming indepted with low cost by the government On the other hand, S.I.I.' es incomes become into shape which can't afford its expens. The main problems in institution' s expenses are going bad of actif and pasif insured balance and reflection of the raising number of pasisive insureds. The princeple problem in the incomes part is decreasing premium accruales day by day. The reasons of decreasing premium and not being able to afford expenses should be looked for unrecorded employment, gops of the low and inspection and organizational structure of institutions. Nowadays, legal shape of S.I.L' es premius approaches tax. On the other hand, providing efficiency in their accural depens on taking unrecorded economy which is exsisting in our country under the control, fundamental altration in the low, inspection and reorganization of the institution' s structure. VI