Türkiye'de dolaylı vergilerin vergi adaleti açısından değerlendirilmesi
Evaluation of indirect taxes in Turkey in terms of tax justice
- Tez No: 936260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH BUĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Vergiler, her zaman devlet için önemli bir gelir kaynağı olmuştur. Türk vergi sisteminde vergiler gelir, servet ve harcama üzerinden alınmaktadır. Gelir ve servet üzerinden alınan vergiler dolaysız vergiler, harcama üzerinden alınan vergiler dolaylı vergileri oluşturmaktadır. Devletin vergi sistemindeki dolaylı ve dolaysız vergi oranları, bu devletteki vergilerin adaletli olup olmadığını gösteren bir sembol olarak kabul edilmektedir. Ülkedeki vergi sisteminde bulunan dolaylı dolaysız vergilerin oranı o ülkenin iktisadi gelişme düzeyine göre paralel olarak takip edilmektedir. Çalışmada vergileme ilkelerinden bahsedilerek söz konusu ilkelerin dolaylı vergilerle ilgili ilişkisi incelendikten sonra Türk vergi sisteminde yer alan dolaylı, dolaysız vergilerin payları tablolar aracılığıyla gösterilmiştir. Türkiye'deki dolaylı - dolaysız vergilerin vergi gelirindeki dağılımına bakıldığında dolaylı vergi oranının dolaysız vergi oranlarına nazaran daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. 2024 yılında vergi geliri içerisindeki dolaylı vergi oranı % 65,27 iken dolaysız vergi oranı %34,72 şeklindedir. Bu tezde Türkiye'deki dolaylı vergilerin, vergi adaleti açısından değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Vergi adaletinin kapsamında dolaylı ve dolaysız vergiler incelenerek dolaylı vergilerin vergi adaletine zarar verdiği ve giderek bu oranların artmasıyla vergilemede adaletten uzaklaşıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taxes have always been an important source of income for the state. In the Turkish tax system, taxes are collected on income, wealth and expenditure. Taxes collected on income and wealth constitute direct taxes, while taxes collected on expenditure constitute indirect taxes. The direct and indirect tax rates in the state's tax system are considered a symbol of whether taxes in this state are fair or not. The rate of indirect and direct taxes in the country's tax system is followed in parallel with the level of economic development of that country. In the study, taxation principles are mentioned and the relationship between these principles and indirect taxes is examined, and then the shares of indirect and direct taxes in the Turkish tax system are shown through tables. When the distribution of indirect and direct taxes in tax revenue in Turkey is examined, it is observed that the indirect tax rate is higher than the direct tax rates. In 2024, the indirect tax rate in tax revenue is 65.27%, while the direct tax rate is 34.72%. This thesis focuses on the evaluation of indirect taxes in Turkey in terms of tax justice. Indirect and direct taxes are examined within the scope of tax justice, and it is concluded that indirect taxes harm tax justice and that justice in taxation is gradually departing from it as these rates increase.