Exploring the experiences of individuals engaged in mobile application based psychotherapy within a psychoanalytic perspective: A thematic analysis
Mobil uygulama temelli psikoterapi alan bireylerin deneyimlerinin psikanalitik bir perspektiften araştırılması: Tematik bir analiz
- Tez No: 999062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA UYAR SUİÇMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Mobil uygulama tabanlı psikoterapi hizmetleri yaygınlaştıkça, hastaların dijital aracılı ortamdaki terapötik süreci nasıl anlamlandırdıklarını kavramak için nitel kanıtlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nitel çalışma, mobil uygulamalar aracılığıyla psikoterapi alan bireylerin yaşantılarını keşfetmeyi amaçlamıştır. Araştırma, platform ve terapist seçme süreçlerini, terapi deneyiminin doğasını ve terapötik çerçevenin nasıl algılandığını psikanalitik bir bakış açısıyla anlamaya odaklanmıştır. Çalışmada, tümevarımsal tematik analiz yaklaşımı kullanılmıştır. Örneklem, çeşitli mobil uygulamalar veya web siteleri aracılığıyla en az dört seans bireysel psikoterapi almış 13 katılımcıdan oluşmuştur. Veriler, derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve yinelenen temaları belirlemek amacıyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda üç ana tema ortaya çıkmıştır. Bunlar; Çevrimiçi Psikoterapiye ve Psikoterapistlere Erişim ve Seçim Süreçleri, Terapötik Çerçevenin Dijital Alanda Yeniden Şekillenmesi ve Çevrimiçi ve Yüz Yüze Psikoterapinin Karşılaştırılmasıdır. Bulgular, mobil uygulamaların erişilebilirliği artırırken, terapötik çerçeveye yönelik önemli zorluklar da getirdiğini göstermektedir. Uygulamanın kendisi, terapötik ikilide sıklıkla sınırları istikrarsızlaştırma potansiyeli taşıyan ticari bir üçüncü olarak işlev görmektedir. Hastaları çevrimiçi terapiye çeken konfor faktörü aynı zamanda derin terapötik çalışma için gerekli olan yapılandırılmış tutma ortamını baltalayabilmektedir. Bu araştırmanın bulguları, ilgili literatür çerçevesinde ele alınmış ve elde edilen veriler temelinde klinik uygulamalara yönelik çıkarımlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As mobile application-based psychotherapy services expand, qualitative evidence is needed to understand how patients make sense of the therapeutic process within digitally mediated settings. This qualitative study aimed to explore the lived experiences of individuals who have engaged in psychotherapy via mobile applications. The study explored how participants described initiating and engaging in psychotherapy via mobile applications, including how they navigated choices and experienced key aspects of the therapeutic setting via a psychoanalytic viewpoint. Inductive thematic analysis approach was employed. The sample consisted of 13 participants who had received at least four sessions of individual psychotherapy through various mobile applications or websites. Data were collected using in-depth, semi-structured interviews and subsequently analyzed to identify recurrent themes. The analysis yielded three superordinate themes. These are“Access and Selection Processes for Online Psychotherapy and Psychotherapists”,“Reshaping of the Therapeutic Frame in the Digital Space”, and“Comparison of Online and Face-to-face Psychotherapy”. The findings suggest that while mobile applications increase accessibility, they introduce significant challenges to the therapeutic frame. The application itself often functions as a commercial third in the therapeutic dyad, potentially destabilizing boundaries. The comfort that draws users to online therapy may simultaneously undermine the structured holding environment necessary for deep therapeutic work. The findings of this research have been discussed within the context of the relevant literature, and clinical implications derived from the data are provided.