Çok eşli evlilikten doğmuş kişilerin yakın ilişkilerindeki bağlanma stillerinin incelenmesi
Investigation of attachment styles in close relationships of people born from polygamous marriage
- Tez No: 728973
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada çok eşli evlilikten doğmuş kişilerin yakın ilişkilerindeki bağlanma stilleri araştırılmış ve tek eşli evlilikten doğmuş kişilerin bağlanma stilleri ile karşılaştırılmıştır. Türkiye' de yaşayan 18-50 yaş arasında çok eşli evlilikten doğmuş 150 birey ile tek eşli evlilikten doğmuş 305 birey çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma, gönüllü 455 (292 kadın, 163 erkek) katılımcıya uygulanmış olan Sosyodemografik Veri Formu ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri ölçeklerinin verilerinden yola çıkarak sonuçlandırılmıştır. Verilerin analizi SPSS-22 programı ile yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, evlilik türünün cinsiyet özelliklerine göre kaçınma stili üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı ancak kaygı puanında çok eşli evliliklerden doğmuş kadınların puanının tek eşli evliliklerden doğmuş kadınların puanından anlamlı düzeyde yüksek bulunduğu görülmüştür. Evlilik türü medeni durum özelliklerine göre karşılaştırıldığında her iki gruptaki bireylerin evli olmaları ile kaçınma stili arasında anlamlı fark tespit edilirken kaygılı bağlanma örüntüsü geliştiren her iki gruptaki bireylerin evli veya bekar olmalarının bağlanma stillerini etkilemediği görülmüştür. Evlilik türü daha önce psikolojik/psikiyatrik destek alma durumuna göre karşılaştırıldığında hem deney hem de kontrol grubundaki bireylerin daha önceden destek almaları ile kaygı stilleri arasında anlamlı fark tespit edilirken kaçıngan bağlanma örüntüsü geliştiren deney ve kontrol grubundaki bireylerin daha önce destek alıp almama durumlarının bağlanma stillerini etkilemediği görülmüştür. Evlilik türü her iki grup için yaş grubuna, eğitim durumuna, beraber yaşanılan kişilere, çalışma durumlarına ve ailesinde daha önce psikolojik/psikiyatrik destek alan kişi olma durumuna göre incelendiğinde kaçınma ve kaygı stillerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çok eşli evlilikten doğmuş kişilerin yakın ilişkilerindeki bağlanma stillerinin incelendiği bu çalışmada çok eşli evliliklerden doğmuş kişilerin kaçınma ve kaygı stilleri arasında pozitif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the attachment styles of people born from polygamous marriages were investigated and compared with the attachment styles of people born from monogamous marriages.The sample of the study consisted of 150 individuals born from polygamous marriage and 305 individuals born from monogamous marriage between the ages of 18-50 and living in Turkey.The research was concluded based on the data of the Sociodemographic Data Form and the Inventory of Experiences in Close Relationships, which were applied to 455 volunteer (292 female, 163 male) participants. Data analysis was done with SPSS-22 program. According to the findings, it was observed that the type of marriage did not have any effect on avoidance style according to gender characteristics, but the score of women born from polygamous marriages in anxiety score was significantly higher than the score of women born from monogamous marriages. When the type of marriage was compared according to marital status characteristics, a significant difference was found between being married and avoidance style of individuals in both groups, while it was seen that being married or single of individuals in both groups who developed an anxious attachment pattern did not affect their attachment styles.When the type of marriage was compared according to the previous psychological/psychiatric support status, a significant difference was found between the previous support and anxiety styles of both the experimental and control groups. It was observed that the individuals in the experimental and control groups who developed avoidant attachment patterns did not affect their attachment styles whether they received support or not. When the type of marriage was examined for both groups according to age group, education level, people living together, working status and having received psychological/psychiatric support in the family, no significant difference was found in avoidance and anxiety styles. In this study, in which the attachment styles of people born from polygamous marriages were examined, it was determined that there was a positive and significant relationship between avoidance and anxiety styles of people born from polygamous marriages.