Bireylerde depresyon ve sosyal kaygı düzeyi ile sosyal medya kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the level of depression and social anxiety and social media use in individuals
  1. Tez No: 728979
  2. Yazar: AHMET GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmada bireylerin depresyon, sosyal kaygı ve sosyal medya kullanımları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülen araştırmanın örneklemi, uygun (convenience) örnekleme yöntemine dayalı olarak belirlenen, 241 kadın ve 111 erkek olmak üzere toplam 352 kişiden oluşmuştur. Araştırmada veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları, online anket platformu üzerinden hazırlanmış ve çeşitli iletişim kanallarından (Whatsapp, messenger, email vb.) bireylere anket linki iletilmiştir. Araştırmanın verilerinin analiz edilmesinde SPSS 20 istatistik programı kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde, değişkenler arası ilişkilerde Pearson Korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon kullanılmıştır. Değişkenler arası farklılaşma hipotezlerinin test edilmesinde ise Bağımsız Gruplar t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır Araştırma sonucunda katılımcıların depresyon düzeyleri ile sosyal kaygı düzeyleri ve sosyal kaçınma düzeyleri arasında pozitif yönlü; sosyal kaygı düzeyleri ile süreklilik ve yetkinlik düzeyleri arasında pozitif yönlü; sosyal kaçınma davranışları ile süreklilik pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Kaygı, kaçınma ve depresyon sosyal medya kullanımına yönelik tutumlardaki varyansın yaklaşık %4'ünü açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the relationship between depression, social anxiety and social media use of individuals. The sample of the study, which was carried out based on the relational screening model, which is one of the quantitative research methods, consisted of a total of 352 individuals, 241 women and 111 men, who were determined based on the convenience sampling method. Personal Information Form, Beck Depression Inventory, Liebowitz Social Anxiety Scale and Social Media Usage Scale were used in the data collection process in the study. Data collection tools were prepared on the online survey platform and a survey link was sent to individuals through various communication channels (Whatsapp, messenger, email, etc.). SPSS 20 statistical program was used to analyze the data of the study. Pearson Correlation and multiple linear regression were used in the analysis of the collected data. Independent Groups t-test and One-Way Analysis of Variance were used to test the differentiation hypotheses between variables. As a result of the research, there was a positive correlation between the depression levels, social anxiety levels and social avoidance levels of the participants; positive direction between social anxiety levels and continuity and competence levels; A positive relationship was found between social avoidance behaviors and continuity. Anxiety, avoidance and depression explain approximately 4% of the variance in attitudes towards social media use.