İnsan kaynakları süreçlerinde kişisel verilerin korunması
Protection of personal data in human resources processes
- Tez No: 728980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN BAŞALP YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kişisel veri kavramı, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda tanımlandığı üzere kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade etmektedir(1). Dolayısıyla çalışma hayatının en önemli değeri ve işgücü olan çalışanların, kimliklerini belirli ya da belirlenebilir kılan her türlü bilgi de çalışanın kişisel verisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma hayatının devam edebilmesi ve gelişebilmesi için çalışanın kişisel verileri çeşitli iş süreçlerinde mutlaka işlenmek durumundadır. İş hayatında veri işlemenin zorunlu olmasının başlıca nedenlerine; işverenin mevzuat kaynaklı yükümlülüklerini yeri getirilebilmesi, sözleşmelerin ifa edilebilmesi adına veri işlemenin zorunlu olması, performans ölçümü veya verimlilik analizlerinin yapılabilmesi gibi işverenin meşru menfaatlerinin bulunduğu durumlar örnek olarak gösterilebilir. Veri işlemenin bir zorunluluk olarak değerlendirildiği iş hayatında, ilgili kişinin yani çalışanın kişisel verileri işlenirken dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Kişisel verilerin korunması hukukunun çok branşlı yaklaşımından kaynaklı iş hayatına sürekli temas eden önemli bir disiplin olması ve çalışanların kişilik haklarının layıkıyla korunması gerekliliği çalışma konusunun seçiminde etkili olmuştur. Bu çalışmada öncelikli olarak iş ilişkisinin kişisel veriler hukukuna ilişkin nitelikleri üzerinde durulmuş, daha sonra insan kaynakları süreçlerinde çalışanların kişisel verileri detaylıca değerlendirilmiş ve son olarak çalışanların kişisel verilerinin hukuka uygun olarak işlenmesi için gerekli asgari koşullar ve hukuka aykırılık halinde çalışanların hakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of personal data refers to all kinds of information regarding an identified or identifiable natural person, as defined in the Law on Protection of Personal Data No. 6698. Therefore, any information that makes the identity of the employee, which is the most important value of the working life, definite or identifiable, appears as personal data of the employee. In order for the working life to continue and develop, the personal data of the employee must be processed in various business processes. The main reasons why data processing are mandatory in business life; Examples of situations where the employee has legitimate interests, such as fulfilling the employer's obligations arising from legislation, mandatory data processing in order to execute contracts, performance measurement or efficiency analysis, can be given as examples. In business life, where data processing can considered as an obligation, there are many factors that need to be taken into account when processing personal data of the relevant person, such as the employee. The fact that the Personal Data Protection Law is an important discipline that constantly touches the business life and the necessity of protecting the personal rights of the employees has been effective in the selection of the study subject. In this study, primarily the characteristics of the business relationship regarding personal data law were emphasized, then the personal data of the employee in human resources processes were examined in detail and the requirements for processing the personal data of the employees in accordance with the law and the rights of the employees in case there exist a violation.