Serebral palsili hastalarda elektroensefalografi anormallikleri ve antiepileptik kullanım sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of electroencephalography abnormalities and frequency of antiepileptic use in patients with cerebral palsy
  1. Tez No: 728981
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KIRIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Serebral palsi (SP) ve epilepsi çocukluk çağının en yaygın iki nörolojik bozukluğudur. Bu çalışmada SP tanılı hastalarda epilepsi beraberliği, elektroensefalografi (EEG) anormallikleri ve antiepileptik ilaç (AEİ) kullanım sıklığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Nöroloji Polikliniği'ne Ocak 2015–Nisan 2021 tarihleri arasında SP tanısıyla başvuran, 2-18 yaş arasında çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 85 hasta dahil edildi. Bu hastalar SP tanılı 30 hasta (Grup 1) ve SP + epilepsi tanılı 55 hasta (Grup 2) olarak 2 gruba ayrıldı. Hastaların demografik ve klinik verileri ile fizik muayene bulguları, EEG anormallikleri ve beyin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) raporları hastane kayıtlarından elde edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Cerebral palsy (CP) and epilepsy are the most common neurologic disorders of the pediatric age group. This study aims to evaluate the co-existence of epilepsy and CP, abnormalities detected by electroencephalography (EEG), and the administration of anti-epileptic drugs (AED). Materials and Method: 85 patients with CP (age range 2 – 18 years) diagnosed in between January 2015 – April 2021 at the pediatric neurology clinics in Firat University Hospitals fulfilled the inclusion critria of the study and were recruited. They were grouped as patients with CP (n=30) and patients with CP + epilepsy (n=55). Patient demographics, physical examination, clinical data, EEG findings, and intracranial magnetic resonance imaging results were retrospectively recorded.