Disgust as a cultural category
Kültürel bir kategori olarak iğrenme
  1. Tez No: 728996
  2. Yazar: YEŞİM KAYGALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TALAY TURNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Philosophy, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir duygu olarak iğrenmenin duygusal aşamalarını kültürel normlar ve kategoriler aracılığıyla incelemektir. Bu tezin temel kaygısı,“öğrenilmiş-öğretilen tiksinti”ve bunun kültürel kuralları nasıl etkilediği meselesidir. Çalışmada farklı kültürel kategoriler içerisinde farklı algılama yöntemleri incelenerek sosyal öğrenme yöntemleri değerlendirilmiştir. İğrenme, çoğu insanın sıradan bir gününde yaşadığı rahatsız edici ve olumsuz bir duygudur. Bu tez, fiziksel/bedensel ve psikolojik tiksinmenin duygusal durumlarını ve bunların nasıl çerçevelendiğini, yapılandırıldığını ve rasyonalite ve/veya sosyal kurallar tarafından nasıl yönlendirildiğini belirlemek ve bu kategorileri analiz etmek amacı taşımaktadır. Tez kaleme alınırken duyguları tanımlamaya yönelik olarak korku, arzu, nefret, iğrenme gibi duyguların kesiştiği ve karıştığı noktalar dikkate alınmıştır.“Bir duygu olarak iğrenme düzeylerini etkileyen sınıfsal ayrışmanın sosyo-ekonomik koşullarının evreleri, düzeyleri ve kalıpları nelerdir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Kültürel kategorilerin incelenmesi yoluyla iğrenme ile ilgili sosyolojik, felsefi, psikolojik, edebi, sanatsal ve etimolojik yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Ayrıca Freud, Lacan, Kristeva, Foucault, Marcuse, Spivak, Douglas ve Bataille gibi filozofların, antropologların, psikiyatristlerin ve bilim insanlarının iğrenme konusundaki görüşleri tartışılmıştır. Sonuç olarak iğrenmenin kişisel ve toplumsal yönleri kategorik ve ayrıntılı bir şekilde örneklerle sunulmuştur. (171 kelime)
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the emotional stages of disgust as an emotion through cultural norms, and as a cultural category. A key concern of this thesis is the issue of“learned disgust”and how it impacts cultural rules. Cultural and social teaching methods are evaluated by examining different cultures and their perception methods. Disgust is an offensive emotion experienced by most people at some point during an ordinary day. The purpose of this study is to determine the emotional states of physical/bodily and psychological disgust, and how they are framed, structured, and guided by rationality and/or social rules. During the dissertation, the intersections of emotions such as fear, desire, hate, and disgust are detected. The answer to the question ''What are the phases, levels, and the patterns of the socio-economic conditions of class segregation that affect disgust levels as an emotion?'' has been discussed. Through the study of disgust as a cultural category; sociological, philosophical, psychological, literary, artistic, and etymological approaches have been evaluated. Furthermore, the opinions of the philosophers, anthropologists, psychiatrists, and scientists such as Freud, Lacan, Kristeva, Foucault, Marcuse, Spivak, Douglas and Bataille on disgust have been discussed. As a result, the personal and social aspects of disgust are presented with examples in a categorical and detailed manner. (214 words)