Ankara aydınlatma master planı bölgeleme çalışmalarında Eskişehir yolu, Söğütözü, Çukurambar, ODTÜ bölgesine yönelik analiz çalışması
An analysis study on Eskişehir road, Söğütözü, Çukurambar, METU region in Ankara lighting master plan zone works
- Tez No: 728997
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde şehirlerin nüfus yoğunluğu gün geçtikçe artmakta ve artan bu nüfus yoğunluğu ile birlikte kentlerdeki gündüz yaşamının yanı sıra gece yaşamı da oldukça önem kazanmaktadır. Gece yaşamının normal akışında devam edebilmesi ve kent için büyük önem taşıyan aydınlatmanın sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi adına aydınlatma master planına gerek duyulmaktadır. Bu çalışma kapsamında 'Ankara Aydınlatma Master Planı' hazırlanması amacı ile kentsel aydınlatma ilkeleri dikkate alınarak Ankara ili“Eskişehir Yolu, Söğütözü, Çukurambar ve Odtü”bölgelerine yönelik analiz yapılmıştır. Çalışma kent aydınlatmasına dair bilgiler verilerek başlamış, bölgeye dair analiz ve inceleme çalışması yapılarak devam etmiştir. Bölge içerisinde yer alan yapı, mimari öge ve yolların belirlenmesi için değerlendirme yöntemleri oluşturulmuştur. Belirlenen değerlendirme yöntemlerine uygun ve önceliği olan yapı, yol ve mimari öğeler tespit edilmiştir. Tespit edilen yapı, yol ve mimari öğelerin analizi yapılmış ve genel özellikleri saptanmıştır. Seçilen mimari elemanlar arasında aydınlatılmış olanlar kent aydınlatma ilkeleri kapsamında değerlendirilerek aydınlatma düzeylerinin belirlenmesi için yerinde ölçümler yapılmış ve aydınlatma değerleri saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda bölgenin aydınlatma açısından genel bir değerlendirmesi yapılarak tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the population density of the cities is increasing and lighting master plans are required in order to apply the lighting, which is of great importance for the city, to be made healthy. Within the scope of this study, a lighting master plan study was carried out for the Eskişehir Road, Söğütözü, Çukurambar and Metu regions in Ankara, taking into account the principles of urban lighting. The study has been started by giving information about the city lighting and continued by analyzing and examining the region. Evaluation methods have been created to determine the buildings, architectural elements and roads in the region. Buildings, roads and architectural elements that are in accordance with the determined assessment methods and have priority have been identified. The illuminated ones among the selected architectural elements were evaluated within the scope of the city lighting principles and in-situ measurements were made to determine the lighting levels and the lighting values. In consequence of the study, a general evaluation of the region from the point of lighting and recommendations were made.