Individual and social dimensions of Ibn Miskawayh's notion of justice
İbn Miskeveyh'in adalet düşüncesinin bireysel ve toplumsal boyutları
  1. Tez No: 729018
  2. Yazar: ELİF BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
10. yüzyıl filozofu olan İbn Miskeveyh İslam felsefesi geleneğinin ahlak düşüncesine katkısı ile kendinden sonra gelen birçok filozofu etkileyen bir düşünürdür. Bu çalışmada, İslam ahlak felsefesinin Abbasi dönemi çeviri hareketinden sonraki döneme tekabül eden çağın filozofu olarak İbn Miskeveyh'in adalet kavramını etik ve siyasal düzlemde nasıl kullandığının tahlili ile, bu kullanışın nefs kavramı ve erdemler etiğindeki yansımaları ele alınmak istenmiştir. Bilhassa en önemli eseri Tehzibu'l-ahlak'la beraber nefs kavramına yaklaşımı ele alınmaya çalışıldı. Erdemlerin meleke olarak nefste yerleşmesi ve adalet erdeminin bu noktada işgal ettiği konum anlaşılmaya çalışılmıştır. Adalet konusundaki kısa risalesi Risale fi mahiyet'l-adl okuması üzerinden adaletin İbn Miskeveyh tarafından nasıl kısımlandırıldığı anlaşılmak istenmiş olup, bahsi geçen risalede yapılan adalet taksiminin Tehzibu'l-ahlak üzerindeki izdüşümleri analiz edilmek istenmiştir. Aristocu ve Yeni Platoncu tutumu ile üç-parçalı ruh ve orta eylem yaklaşımının kavrama yaptığı etkinin de ele alındığı çalışmada filozofun insanın doğasına dair yaklaşımı ile özellikle nefsi yetkinliği ve bu bağlamda adalet erdeminin tesisi düşüncesi tezin çekirdeğini oluşturmaktadır. Nefs kavramından başlayarak sistemleştirdiği bireyin ahlaki yetkinleşmesine dair düşünce dünyasının adalet kavramındaki yansımaları ve bu yansımaların medeni insanın sosyal ilişkilerinde oynadığı rol bu bağlam da incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The 10th-century philosopher Ibn Miskawayh is a philosopher of the tradition of Islamic philosophy who influenced many philosophers who came after him with his contribution to moral thought. In this study, in particular, the main aim is to analyze how Ibn Miskawayh, as the philosopher of the era, corresponding to the period after the period of Abbasid translation movement of Islamic moral philosophy, handles the concept of justice on an ethical and political plane, as well as the reflections on the concept of self and virtue ethics. In particular, his approach to the concept of nafs has been discussed together with his most important work, Tahdhib al-akhlaq, and its approach to the position occupied by the virtue of justice at this point is important. With the support of his short treatise Risala fi Mahiyat'l-adl, it is aimed to understand how justice is divided into sections by the philosopher, and it is desired to analyze the parallel approaches of justice division made in the aforementioned treatise, with Tehzibu'l-ahlak. In this study, which also deals with the Aristotelian and Neoplatonic attitude and the impact of the trichotomy of the soul and the golden ratio approach, the philosopher's approach to human nature, especially the self-competence and in this context, the establishment of the virtue of justice constitutes the core of the thesis. Starting from the concept of nafs, the reflections of the world of thought on the moral perfection of the individual, which he systematized, on the concept of justice and the context of these reflections in the social relations of civilized people will also be examined.