Palyatif bakım bilgi ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of palliative care knowledge scale
  1. Tez No: 729036
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışma Elissa Kozlov tarafından 2016 yılında geliştirilen Palyatif Bakım Bilgi Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini test etmek amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ankara'da bir devlet üniversitesinde hemşirelik fakültesinde öğrenim göre 244 hemşirelik öğrencisi ile palyatif bakım bilgi ölçeği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin geçerliliği, dil, kapsam(içerik) geçerliği ve yapının geçerliği olarak incelenmiştir. Ölçeğin güvenirlik analizleri Cronbach Alfa değeri ve test- tekrar test yöntemi ile hesaplanmıştır. Bulgular: Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışması sonucunda, ölçek maddelerinin kapsam geçerlilik indeksi 0.93, faktör analizleri sonucu Kaiser Meier Olkin (KMO) katsayısı 0.710 ve Bartlett küresellik testi sonucu X²=493.972 bulunmuştur. Doğrulayıcı faktör analizi uyum indeksi değerlerine göre Ki-kare değeri 𝜒 2 /sd=1.217, CFI=0.949, GFI=0.939, AGFI=0.906, TLI=0.934, IFI=0.952, RMSEA=0.030 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin 11 maddelik son halinin, Cronbach Alfa değeri tutum ve davranış alt boyutu için 0.744, bilgi alt boyutu için 0,552 bulunmuştur. Araştırmada test-tekrar test güvenirliği analizinde ölçeğin iki uygulamasının yüksek düzeyde tutarlı olduğu belirlenmiştir (r=0.912, p=0.000). Sonuç: Palyatif Bakım Bilgi Ölçeği, ülkemizde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir ölçüm aracı olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study was conducted methodologically to test the Turkish validity and reliability of the Palliative Care Information Scale developed by Elissa Kozlov in 2016. Material and Method: The palliative care information scale was used in this study, which included 244 nursing students from a nursing faculty at a state university in Ankara. The scale's validity was investigated in terms of language, scope (content), and structure. Cronbach's Alpha and the test-retest method were used to calculate the scale's reliability. Findings: The content validity index of the scale items was found to be 0.93 as a result of the validity and reliability study, the Kaiser Meier Olkin (KMO) coefficient was found to be 0.710 as a result of the factor analysis, and the Bartlett sphericity test result was X2=493.972. According to confirmatory factor analysis fit index values, Chi-square value was calculated as x2/ SD=1.217, CFI=0.949, GFI=0.939, AGFI=0.906, TLI=0.934, IFI=0.952, RMSEA = 0.030. The Cronbach's Alpha value of the 11-item final version of the scale was found to be 0.744 for the attitude and behavior sub-dimension, and 0.552 for the knowledge sub-dimension. In the study, it was determined that the two applications of the scale were highly consistent in the test-retest reliability analysis (r=0.912, p=0.000). Result: Palliative care information scale has been determined as a valid and reliable measurement tool that can be used in our country