Removal of emerging micropollutants from wastewater by means of photocatalytic oxidation over visible light activated BIVO4 supported heterostructures
Atık sulardaki mikrokirleticilerin görünür bölge ışık kaynağı varlığında aktive edilen BIVO4 destekli hetero yapılar üzerinde fotokatalitik oksidasyon ile uzaklaştırılması
- Tez No: 729035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DÜKKANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bisfenol-A (BPA), karbamazepin (CBZ) ve tetrasiklin (TC) gibi mikro kirleticilerin fotokatalitik oksidasyonunu görünür LED ışık kaynağı varlığında araştırmaktır. Çalışmada, farklı CuS ve Ag içeriklerine sahip CuS@BiVO4 ve CuS@Ag/BiVO4 fotokatalizörleri, fotoindirgeme ışıma süreleri hazırlanmış ve SEM, EDS, XPS, XPS-VB, XRD, UV-Vis DRS analizleri ile karakterize edilmiştir. BPA'nın fotokatalitik oksidasyonu üzerine parametrik çalışmalar, görünür LED ışık ışıması altında CuS@Ag/BiVO4 fotokatalizörü üzerinde gerçekleştirilmiştir. Optimum koşullar olan, 5 ppm başlangıç BPA derişiminde, nötr pH'da, 2 g/L katalizör yüklemesinde ve oksidantların yokluğunda 40°C sıcaklıkta CuS@Ag/BiVO4 üzerinde %77.1 BPA giderimi elde edilmiştir. Serbest radikal yakalama deneyleri, BPA'nın fotokatalitik oksidasyonunda O2-• ve h+'nın birincil rol oynadığını, OH•'nin ise ikincil bir rol oynadığını göstermiştir. Plaka tipi dönüştürücü kullanılarak gerçekleştirilen BPA'nın sono-fotokatalizi en yüksek BPA giderimi (60 dakika içinde %76.74) ve en iyi elektriksel verimlilik ve maliyet etkinliği sağlamıştır. BPA'nın CuS@Ag/BiVO4 üzerinden fotokatalizinde oluşan ara ürünlerin BPA molekülünden %66,3 daha az toksik olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the photocatalytic oxidation of micropollutants such as Bisphenol-A (BPA), carbamazepine (CBZ) and tetracycline (TC) in the presence of visible LED light source. CuS@BiVO4 and CuS@Ag/BiVO4 photocatalysts with different CuS and Ag contents, photoreduction irradiation times were prepared and characterized by SEM, EDS, XPS, XPS-VB, XRD, UV-Vis DRS analyzes in the present study. Parametric studies on photocatalytic oxidation of BPA were carried out on the CuS@Ag/BiVO4 photocatalyst under visible LED light irradiation. The effects of initial concentration of BPA, catalyst amount, solution pH and temperature were investigated. At the optium photocatalysis run with an initial BPA concentration of 5ppm, at neutral pH, at a catalyst loading of 2 g/L and at a temperature of 40 °C in the absence of oxidants, BPA degradation of 77.1% was achieved over CuS@Ag/BiVO4 photocatalyst within 3 hrs. The free radical scavenging experiment indicated that O2−• and h+ play primary role during the photocatalysis of BPA, while OH• take part a secondary role. Sono-photocatalysis of BPA using plate type transducer not only gave the highest % degradation of BPA (76.74% within 60 min) but also had better electrical efficiency and cost effectiveness as compared with the other processes used in this study. It could be said that the formed intermediates in the photocatalysis of BPA over CuS@Ag/BiVO4 were 66.3% less toxic than BPA molecule.