Alternative suggestions to the problems in service English lessons at Muğla University the Faculty of Economics and administrative sciences
Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde ortak zorunlu olarak okutulmakta olan İngilizce derslerinde karşılaşılan sorunlar ve alternatif çözüm önerileri
- Tez No: 72904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bütünleşen ve değişen dünyada İngilizce öğrenimine ve öğretimine verilmesi gereken önem birçoğumuz tarafından tartışılmaz bir gerçek olarak kabul edilmiştir. Yabancı bir dili öğrenmek, bu yeti sayesinde birçok bilgiyi çok daha kısa zamanda ve ucuza edinmek iyi bir düşüncedir ama burada karşımıza çıkan sorun kime yabancı dil öğretmenin gerektiğidir; yani bilgiye ihtiyacı olacak insanların seçilmesi sorunudur. Dil bilindiği gibi bir iletişim aracıdır. Bu aracı kullanarak çok sayıda insanla iletişim kurup, duygularımızı, düşüncelerimizi, ihtiyaçlarımızı, sevgilerimizi vs. çok rahat bir şekilde aktarabiliriz. Peki iletişim kurduğumuz insanların sayısını neden arttırmayalım? Anadilimizi kullanarak kurduğumuz diyalogları yabancı bir dilde kurduğumuzu düşünürsek iletişime girdiğimiz insan sayısının da artacağını bilen birçok kişi yabancı bir dili büyük bir hevesle öğrenmek, bunun bilincinde olan kuruluşlarda yabancı bir dili öğretmek gayesindedir. Burada tartışılması gereken ilk konu kime yabancı dil öğretilmesi gerektiğidir. Yabancı dil öğrenme hevesiyle bu derslere kaydını yaptıran birçok öğrenci, kısa bir süre sonra ya devamsızlıktan ya da aldığı notların düşüklüğünden dersleri bırakmaktalar. Bu, okullarındaki sorunların sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Burada çok ciddi bir problemle karşı karşıyayız. Dil öğrenmek çok gereklidir, ama dil bir yetenek işidir ve dil öğrenecek olan bir insan, öğrendiği yabancı dili nerede kullanabileceğini iyi hesaba katmalı ve yabancı dil öğrenimini bu doğrultuda sürdürmelidir. Diğer taraftan eğitim kurumlarına da büyük görevler düşmektedir. Yabancı dil öğretmek, derse girip tahtaya kuralları sıralamak değildir. Öğrencinin dil öğrenme amacını belirlemek, müfredatı bu doğrultuda hazırlamak, öğrenciyi yabancı dil öğreniminde bilinçlendirmek ve öğrenciyi bir gelir kaynağı olarak değil de işlenmesi gereken bir cevher olarak görmek eğitim kurumlarından beklenen olmalıdır. Yabancı dil öğreniminde en çok görev öğretmenlere düşmektedir. Yabancı dil öğretmenleri ilk olarak kendi bilgilerini sürekli olarak yenileme sürecindeolmalıdırlar. Diğer taraftan, öğrencinin kapasitesini, öğrenme şeklini, psikolojik durumunu ve sosyal çevresini iyi gözlemlemeli ve bu doğrultuda dersi sunmalıdır. Bu çalışmada temel amaç, Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni baz alarak, İngilizce öğreniminde ve öğretiminde karşılaşılabilecek sorunlara alternatif çözüm önerileri sunmaktır. Bu önerilerin her eğitim kurumu için geçerli olamayabileceği düşünülse de yapılan anket doğrultusunda Muğla Üniversitesinde verilen İngilizce derslerinde karşılaşılan sorunlara geçerli öneriler olacağı bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As all we know, we live in a world which is global and changing. In such a world most of the people must give importance to English teaching and learning and this can be considered as a fact which is indisputable. It is necessary to learn a foreign language and by the help of this skill we can gain any knowledge in a very short time and cheaply but the issue which we come across is this: whom we as teachers must teach a foreign language? It means the issue of choosing people who need that knowledge. Language is a means of communication. By using this means we can communicate with many people around us and we can address easily our feelings, ideas, needs, sorrows, loves, etc. Why do not we increase the number of people with whom we can talk? If we can communicate with people in a foreign language, the number of people with whom we can talk increases as well. By considering this many people take learning a foreign language as a goal, and many institutions take teaching a foreign language as a goal. The first subject to be discussed is to whom to teach a foreign language. In the beginning, many students who are eager to learn a foreign language give up studying English because of attendance problems or of bad grades. These are the results of the problems in their schools. Here, there is a very crucial problem in foreign language teaching and learning. In this changing world, foreign language learning is necessary but it requires ability and the students who want to learn a foreign language must consider where to use it and must direct himself in this way. On the other hand, institutions have great tasks. Teaching a foreign language is not only listing the rules on the board. It is determining the needs of the students to learn a foreign language, preparing the curriculum through this aim, making the students conscious about learning a foreign language and considering the students not as a source of income but a gem to be embroidered. The heaviest burden in teaching a foreign language is on the teachers' shoulders. A foreign language teacher should have intention to renew his knowledge his profession continuously. On the other hand, he should observe the students'capacity, way of learning, psychological position and social environment and should present the lesson accordingly. The aim of this study is to present alternative suggestions for solving the problems at Muğla University the faculty of Economics and Administrative Sciences. Although the suggestions may not be sufficient for other universities, based on the survey, it is certain that these suggestions will be valid in English lessons at Muğla University. 10