İlköğretim okullarında eğitsel kol etkinliklerinin yönetimi (Kars örneği)
The Administration of the educational club activities at secondary schools
  1. Tez No: 72903
  2. Yazar: MUSTAFA TİMURLENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Amaç, ilköğretim okullarında eğitsel kol etkinliklerinin yönetimi hakkında öğretmen ve yöneticilerin algı ve beklenti düzeylerini belirlemektir. Araştırmanın evreni, Kars ili; merkez, ilçe ve kırsaldaki ilköğretim okulunda görev yapan 197 öğretmen, 36 yöneticiden oluşmaktadır. Araştırma kapsamına alınan 13 ilköğretim okulunda ise 182 öğretmen ve 30 yönetici görev yapmaktadır. Veriler, araştırmacının geliştirdiği 55 soruluk anketle toplanmıştır. Ankette öğretmen ve yöneticilerin algı ve beklenti düzeyleri, beş seçenekli Likert ölçeğiyle saptanmıştır. Anketin içeriği beş ana boyuttan oluşmaktadır. 1. Amaçlar 2.Planlama 3. Örgütleme 4.Yürütülme 5. Değerlendirme Verilerin çözümlenmesinde, ortalama, standart sapma,“t”testi, tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi ile Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları şunlardır: 1. Öğretmenlerle yöneticilerin, eğitsel kol etkinliklerinin yönetimi hakkında algılarıyla beklentileri arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Öğretmenlerde olduğu gibi yöneticilerin de algılan düşükken, beklentileri yüksektir. 2. Eğitsel kol etkinlikleri yönetiminin etkililiği hakkında öğretmenlerin algıları ile beklentileri arasında anlamlı bir farklılık vardır. Öğretmenlerin algıları düşükken beklentileri yüksektir. 3. Eğitsel kol etkinlikleri yönetiminin etkililiğine ilişkin yöneticilerin algıları ile beklentileri arasında anlamlı bir farklılık vardır. Yöneticilerin algıları düşükken beklentileri yüksektir. 4. Eğitsel kol etkinliklerinin yönetimi hakkında, hem öğretmenlerin ve hem de yöneticilerin algıları yaşlarına, eğitim durumlarına, branşlarına, kıdemlerine, cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. 5. Eğitsel kol etkinliklerinin yönetimi hakkında, hem öğretmenlerin ve hem de yöneticilerin beklentileri de algılarında olduğu gibi yaşlarına, eğitim durumlarına, branşlarına, kıdemlerine, cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim is to determine the perception and the expectation levels of the teachers and the ad managers about the administration of the educational club activities at secondary schools. % The population of the research consist of 197 teachers and 36 managers who are currently working at 19 secondary schools in the city of Kars. The sample of the study is composed of 182 teachers and 30 managers working at 13 secondary schools which has been chosen by the disproportionate group sampling teachnique. The data was collected by administering questionnaire including 55 questions developed by the researcher. The perception and the expectation levels of the teachers and the managers fixed with the Likert scale, in the inquiry. The content of the questionnaire consists the five dimensions below. 1. Aims 2. Planning 3. Organization 4. Execution 5. Evaluation Avarage, standart deviation, the“t”test and the one way varyans analysis were used in the analysis of the data. The findings of the research are 1. The are no meaningful differens between the perceptions and the expectations about the administration of the educational club activities for the teachers and the managers. Both the teachers's and managers's expectations are high although the perceptions is lower. 2. There is a meaningful difference between the perception and expectation abaut the administration of the educational club activities for the teachers, that is; although the expectation is high, the perception is lower. 3. There is a meaningful difference between the perception and the expectations of the managers from the administration of the educational club activities point of view Although the perception of the managers is low, expectation is high. 4. The administration of the educational club activities shows a meaningful differentiation for the teachers and the managers in perception according to their education clubs seniarity and sexes. 5. The administration of the educational club activities shows also a meaningful differentiation for the teachers and the managers in expectation, according to their education clubs, seniarity and sexes. VI