Yoğun bakım ünitesinde takip edilen COVİD 19 hastalarında inflamatuar yanıt ve yoğun bakım süreçlerinin yaşa göre karşılaştırılması
Comparison of inflammatory response and disease process by age in COVID 19 patients followed in the intensive care unit
- Tez No: 777561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AKSOY, UZMAN BARIŞ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Giriş: Sars Cov 2 virüsü ve neden olduğu Covid 19 hastalığı 2019 yılında ortaya çıkmış, çok kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılarak pandemi halini almış ve hepimizin hayatında önemli değişikliklere neden olmuştur. İnsanlar yaşlandıkça immün sistemin bazı değişikliklerden geçtiği ve kişilerin bazı enfeksiyonlara daha yatkın hale geldiği bilinmektedir. Bu çalışmada yaş değişkeninin; Covid 19 hastalık sürecindeki inflamasyon derecesine, hastane içi ve taburculuk sonrası hastalık seyrine etkisini belirleyerek hastalıktan daha fazla etkilenebilecek grubu tanımlamak; bunun arkasındaki immünolojik mekanizmaların aydınlatılmasına yardımcı olmak, böylece bu hastalara daha erken ve daha etkin tedavi sunulmasına katkı sağlamak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma ileriye dönük gözlemsel kohort yöntemiyle yapıldı. Çalışmaya 11.03.2020-31.12.2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Solunumsal Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan erişkin hastalardan 50 yaş ve altında olanlar (genç grup) ile 65 yaş ve üstünde olanlar (yaşlı grup) dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, semptomları, aldıkları oksijen-ventilasyon destekleri, yoğun bakım ünitesinde yatış gün sayıları, aldıkları medikal tedaviler, yoğun bakım yatışında, taburculuk günü ve 3.ay kontrolde hemogram, biyokimya, kan gazı ve inflamatuar belirteç değerleri kaydedildi. Taburculuk sonrası hastalar 3 ay takip edildi, 3 ay içinde tüm nedenlerle yeniden acil servis, yoğun bakım ünitesi ve toplam hastane yatış ve/veya başvuru sayıları kaydedildi. İki grubun kaydedilen verileri kıyaslanarak istatistiksel anlamlı fark olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 96 kadın (%36.4), 168 (%63.6) erkek olmak üzere toplam 264 erişkin hasta katıldı. Genç grupta ortalama yaş 41 (±8), yaşlı grupta ortalama yaş 76 (±7) olarak saptandı. Covid 19 PCR testi genç grupta 56 kişide (%80) yaşlı grupta 152 kişide (%78.4) pozitif saptandı. Genç grupta 30 (%42.9), yaşlı grupta 175 (%90.2) hastada 1 veya daha fazla komorbid hastalık mevcuttu. Genç grupta en sık komorbidite 17 hastada (%24.3) saptanan diabetes mellitus olarak görüldü. Bunu 12 hastada (%17.1) görülen hipertansiyon izlemekteydi. Yaşlı grupta, en sık komorbidite 118 hastada (%60.8) görülen hipertansiyondu. İkinci sıklıkta 77 hastada (%39.7) görülen diabetes mellitus gelmekteydi. Genç grupta ortanca yatış gün sayısı 8, yaşlı grupta ortanca yatış gün sayısı 10 olarak izlendi, genç grupta yoğun bakımda yatış gün sayısı yaşlı grupla kıyaslandığında anlamlı olarak daha düşüktü. (p=0.01) Genç gruptan 6 (%8.6), yaşlı gruptan 105 hasta (%54.1) yoğun bakım ünitesinde exitus oldu.
Özet (Çeviri)
Aim: Covid 19 disease caused by Sars Cov 2 virus emerged in 2019; it spread all over the world in a very short period of time, became a pandemic and caused significant changes in our lives. It is known that as people age, immune system goes through changes and older people become more prone to certain infections. Drawing on the data collected during patients' stay in hospital and 3 months after their discharge, in this study, we assess the impact of age factor on the level of inflammation and overall disease process. Thus, by identifying the group that is more affected by the disease and the immunological mechanism behind it, we aim to help these patients with earlier and more effective treatments. Method: This is a prospective observational cohort study. Adult patients aged 50 and under (younger group) or aged 65 and over (elderly group) who are hospitalized in the Intensive Care Unit of the University of Health Sciences Süreyyapaşa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital, Turkey between 11.03.2020-31.12.2020 with a definite or highly probable Covid 19 diagnosis were included in the study. Demographic characteristics, symptoms, oxygen-ventilation support, medical treatments, duration of stay in the intensive care unit, complete blood count, biochemical profile tests, arterial blood gas and inflammatory marker values on the day of admission, at discharge and in the 3rd month outpatient control were recorded. After discharge, patients were followed up for 3 months. The number of emergency service admissions, total number of hospital admissions, and the number of readmissions to intensive care unit within 3 months were recorded. Recorded data of the two groups were compared in terms of statistical difference. Results: A total of 264 adult patients, 96 women (36.4%) and 168 (63.6%) men, participated in the study. The mean age was 41 (±8) in the younger group and 76 (±7) in the elderly group. Covid 19 PCR test results were positive for 56 patients (80%) in the younger group and for 152 patients (78.4%) in the elderly group. 30 (42.9%) patients in the younger group and 175 (90.2%) patients in the elderly group had at least one comorbid disease. The most common comorbidity in the younger group was diabetes mellitus, which was detected in 17 patients (24.3%), followed by hypertension in 12 patients (17.1%). In the elderly group, most common comorbidity was hypertension, detected in 118 (60.8%) patients. Diabetes mellitus was the second most common and it was detected in 77 (39.7%) patients. The median number of hospitalization days in the intensive care unit was 8 in the younger group and 10 in the elderly group. The number of hospitalization days in the intensive care unit was significantly lower in the younger group compared to the elderly group. (p=0.01). 6 (8.6%) patients from the younger group and 105 patients (54.1%) from the elderly group died in the intensive care unit.