Primer dismenore şiddetinin antropometrik ölçümlerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the severity of primarydysmenorrhea and anthropometric measurements
  1. Tez No: 927072
  2. Yazar: FİLİZ BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AYHAN BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Primer dismenore genç erişkin kadınlarda oldukça sık görülmektedir ve yaşanan ağrının şiddeti günlük aktiviteleri etkileyerek okul ve iş devamsızlığına varan olumsuzluklara yol açabilmektedir. Ağrı şiddetini etkileyebilecek fiziksel parametrelerin ve davranışsal risk faktörlerinin tespiti ve iyileştirilmesi önemli olup bu çalışmada primer dismenore şiddeti ile antropometrik ölçümler arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı, kesitsel nitelikte olup, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Beytepe Gün Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran 18-30 yaş arası toplam 235 kadın katılımcıyla 15/04/2023-15/12/2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden katılımcılarla yüz yüze görüşülerek 25 soruluk bir anket formu doldurulmuş ve antropometrik vücut ölçümleri kaydedilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 21,8±2,2 yıldır (min=18; maks=30) ve %97,9'u bekardır. Katılımcıların ağrı skorlarının ortalaması 6,8±1,4 (min=3; maks=10) olup %67,7'si orta düzey ağrı yaşamaktadır. Dismenore tedavisi için ilaç kullanım ve alternatif yöntem kullanım oranları sırasıyla %74,0 ve %85,1 olup; tedaviye ilişkin bilgi kaynağı %46,2 oranında aile ve akrabadır. Katılımcıların %79,6'sı dismenore nedeniyle hiç aile hekimine başvurmamışken; ağrı şiddeti arttıkça aile hekimine başvuru sıklığı artmaktadır (p=0,001). Şiddetli düzey ağrısı olan katılımcıların bel çevresi (p=0,014), bel/kalça oranı (p=0,004) ve bel/boy oranı (p=0,004) değerleri hafif-orta düzey ağrısı olan katılımcılardan daha düşük olmakla birlikte diğer antropometrik ölçümlerle ağrı şiddeti arasında ilişki saptanmamıştır. Bu bulgular, dismenoreik kadınların klinisyene başvuru oranlarının düşük olduğunu ve ağrı şiddeti ile bazı antropometrik ölçümler arasında ilişki olabileceğini göstermektedir. Toplumda yaygın olarak görülen primer dismenorenin aile hekimleri tarafından taranması ve ağrı şiddetini etkileyebilecek fiziksel parametreler ve davranışsal risk faktörlerini tespit ederek uygun yaşam tarzı müdahalelerinde bulunmaları büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Primary dysmenorrhea is quite common in young adult women, and the severity of the pain can affect daily activities, leading to negative outcomes such as school and work absenteeism. Identifying and improving physical parameters and behavioral risk factors that could influence pain severity is important. This study aims to investigate the relationship between the severity of primary dysmenorrhea and anthropometric measurements. The study is descriptive and cross-sectional in design, conducted between April 15, 2023, and December 15, 2023, with a total of 235 female participants aged 18-30 who applied to the family medicine outpatient clinics of Hacettepe University Faculty of Medicine and Beytepe Gun Hospital. Participants who agreed to participate in the study were interviewed face to face, a 25-question survey form was filled out, and anthropometric body measurements were recorded. The mean age of the participants was 21.8±2.2 years (min=18; max=30) and 97.9% were single. The mean pain score of the participants was 6.8±1.4 (min=3; max=10) and 67.7% experienced moderate pain. The rates of drug use and alternative method use for the treatment of dysmenorrhea is 74.0% and 85.1%, respectively, and the source of information about the treatment is family and relatives at a rate of 46.2%. While 79.6% of the participants have never consulted a family physician due to dysmenorrhea, the frequency of visitsto a family physician increases as the severity of pain increases(p=0.001). Waist circumference (p=0.014), waist/hip ratio (p=0.004) and waist/height ratio values (p=0.004) of participants with severe pain are lower than participants with mild-moderate pain. No relationship was found between other anthropometric measurements and pain intensity. These findings show that dysmenorrheic women have low rates of consulting a clinician and there may be a relationship between pain intensity and some anthropometric measurements. It is very important for family physicians to screen primary dysmenorrhea, which is common in the society, and to make appropriate lifestyle interventions by identifying physical parameters and behavioral risk factors that may affect the severity of pain.