İlk defa kemoterapi alan kanser hastalarında sanal gerçeklik gözlüğünün vital bulgular ve durumluluk kaygı düzeyine etkisi
The effect of virtual reality glasses on vital findings and state anxiety level in cancer patients receiving chemotherapy for the first time
- Tez No: 729060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR İNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ilk defa kemoterapi alan kanser hastalarında SG gözlüğünün vital bulgular ve durumluluk kaygı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla, randomize olmayan kontrol gruplu deneysel çalışma şeklinde yapıldı. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde bir onkoloji hastanesine ilk kez kemoterapi kürünü almak için, evre I-II-III kanser tanısı ile başvuran erişkin hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini yaş, cinsiyet, medeni durum gibi özellikler dikkate alınarak, tabakalı örnekleme yöntemi ile müdahale ve kontrol grubu için 30 hasta ile tamamlanmak üzere, gruplara hastalar atandı. Verilerin toplanmasında hasta tanıtım formu, Spielberger durumluluk kaygı ölçeği, hasta görüş formu, vital bulgu takip formu ve SG gözlüğü kullanıldı. Her iki grubun da kemoterapi infüzyonu başlamadan önce vital bulguları ölçülüp durumluluk kaygı ölçeği uygulandı. Müdahale grubuna kemoterapi infüzyonu başladıktan sonra seçtikleri rahatlatıcı 3D videoların izletilmesi sağlandı. Her iki gruba da kemoterapi infüzyonu bitiminde vital bulgu ölçümü ile durumluluk kaygı ölçeği uygulaması tekrarlandı. Rastgele seçilen ve ses kaydına onay veren altı hastadan ses kaydı alındı. Müdahale grubunda kemoterapi sonrası ölçülen nabız, solunum, sistolik kan basıncı değerleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde kontrol grubundakilere göre daha düşük, saturasyon değerleri ise daha yüksek olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as an experimental study with a non-randomized control group in order to determine the effects of virtual reality glasses on vital findings and state anxiety level in cancer patients receiving first chemotherapy. The universe of the study was constituted by adult patients that introduce first to a hospital in Ankara admitted to receive chemotherapy cure once of I-II-III stages. The sample of the study was formed into the groups by taking into account the characteristics such as age, gender and marital status with 30 patients in each group using with stratified sampling method.divided into two groups. In collecting data;“The Patient Information Form”,“Scale of Spielberger State Anxiety”,“Patient Opinion Form”,“Vital Findings”and“Virtual Reality Glasses”were used. Before the chemotherapy infusion started both groups' vital findings were measured and State Anxiety Scale was applied. After the chemotherapy infusion started in the intervention group, it was provided to watch the relaxing 3D videos that they chose. Vital finding measurements and state anxiety scale were repeated to both groups at the end of the chemotherapy. Voice recordings were taken from randomly selected six patients who gave consent for the recording. Pulse, respiration and systolic blood pressure values measured after chemotherapy in the intervention group were statistically significantly lower and saturation values higher than those in the control group. The post-chemotherapy state anxiety scale score measurements were average 30.60 ± 8.20 for the intervention group, it was 39.70 ± 8.82 for the control group.