XIX. yüzyıl batı seyahatnamelerinde Van Sancağı
Sanjak of Van in the western travel books of XIX th century
- Tez No: 729062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Van şehri, Osmanlı İmparatorluğu'nun taşradaki önemli merkezlerinden biriydi. XIX. yüzyılda Van şehrini birçok Batılı seyyah ziyaret etmiştir. Bu çalışma Van'ın şehir tarihine katkı sağlamak amacıyla XIX. yüzyıl Batı seyahatnamelerinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Çalışmada seyahatnamelerin yanı sıra XIX. yüzyıl Van tarihi üzerine yapılmış araştırmalardan istifade edilmiştir. Bu çalışma beş bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde Van'ın coğrafi yapısı anlatılmaktadır. İkinci bölümde Van'ın idari yapısı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Van'da sosyal ve kültürel yaşam anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde Van'ın ekonomik yapısı yer almaktadır. Beşinci bölümde ise Van'ın tarihi yapılarından bahsedilmektedir. Neticede seyahatnamelerde yer alan bilgiler diğer araştırmalarla karşılaştırılarak çoğunlukla tutarlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The city of Van was one of the important centers of the Ottoman Empire in the province. Many Western travellers visited city of Van in the 19th century. This work is prepared by benefiting by western travel books of 19th century to contribute to the city history of Van. In the work is benefited in addition to travel books by made Studies of 19th century history of Van. This work consist of five chapters. In the first chapter are given the geographical structure of Van. In the second chapter are given the administrative structure of Van. In the third chapter are given social and cultural life in Van. In the fourth chapter are given economic structure of Van. In the fifth chapter are given historic works of Van. As a result, is achieved mostly consistent results compared the data contained in the travel books with other studies.