Çocuk nöroloji polikliniğine başvuran hastaların beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Summary evaluation of nutritional status of patients presenting to the pediatric neurology clinic
- Tez No: 938385
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN OKUYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, çocuk nöroloji polikliniğine başvuran 667 hastanın beslenme durumu (malnütrisyon durumu) ile çeşitli çocuk ve aile özellikleri arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, çocukların beslenme durumu, yaşa göre ağırlık (YGA) ve boy yüzdesi ile ilişkilendirilmiştir. Veriler, YGA ve boy yüzdesine göre dört kategoriye (ciddi, orta, hafif, normal) ayrılmıştır ve p değeri
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the nutritional status (malnutrition status) and various child and family characteristics of 667 patients presenting to the pediatric neurology clinic. In the study, children's nutritional status was correlated with age-based weight and height percentiles. Data were categorized into four groups (severe, moderate, mild, normal) according to age-based weight and height percentiles, and relationships with a p-value