Ağır obstrüktif uyku apne sendromu olgularında olaya ilişkin osilasyonların seçici filtre ve zaman frekans analizi ile incelenmesi ve volümetrik manyetik rezonans görüntüleme bulgularının araştırılması
Investigation of volumetric magnetic resonance imaging findings and event related oscillations with selective filter and time-frequency analysis in severe obstructive sleep apnea patients
  1. Tez No: 729066
  2. Yazar: DENİZ YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTURA, PROF. DR. GÖRSEV YENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sinirbilimler Bilim dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), tedavi edilmeyen olgularda bilişsel bozukluklara sebep olan bir uyku bozukluğudur. Bu çalışmada OSAS'da bilişsel bozuklukların nöropsikolojik değerlendirme (NPD), olaya ilişkin osilasyonlar (OİO) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) teknikleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-55 yaş aralığında 74 ağır OSAS olgusu ve 45 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların bilişsel işlevleri ayrıntılı bir nöropsikolojik test bataryası ile değerlendirilmiştir. Ardından, işitsel ve görsel seyrek uyaran paradigması kullanılarak EEG kayıtları alınmıştır. Olgular MRG çekimi için yönlendirilmiştir. Olaya ilişkin osilasyonların incelenmesinde seçici filtreleme, olaya ilişkin spektral pertürbasyon (ERSP) ve demeler arası faz koheransı (ITC) olmak üzere üç analiz tekniği kullanılmıştır. MRG analizlerinde ise kortikal ve subkortikal yapıların gri cevher hacimleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a sleep disorder that causes cognitive impairment when patients remained untreated. Present study aims to investigate cognitive impairment in OSAS using neuropsychological tests (NPT), evet related oscillations (ERO) and magnetic resonance imaging (MRI) techniques. The study included 74 patients with severe OSAS and 45 healthy controls aged between 18-55 years. All participants' cognitive abilities were evaluated with a comprehensive NPT battery. Procedure was followed by EEG recordings using a classical auditory and visual oddball paradigm. Participants were referred for MRI. ERO were investigated with three analyses techniques; selective filtering, event related spectral perturbation (ERSP) and inter trial coherence (ITC). Cortical and subcortical grey matter volumes were measured for the MRI analysis.