Kitle kaynaklı verinin konumsal analizi: Blokzincir çözümleri
Spatial analysis of crowdsourced data: Blockchain solutions
  1. Tez No: 839005
  2. Yazar: ÖNDER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışması, kitle kaynaklı verilerin konumsal analizi ve akıllı kentlerde bu verilerin yönetimi için blokzincir tabanlı çözümlerin geliştirilmesi ve uygulanması amacıyla yapılmıştır. Tez çalışması, blokzincir teknolojisinin güvenli, şeffaf ve izlenebilir yapısından faydalanarak, kent bilgi sistemlerine entegre edilebilecek yenilikçi ve sürdürülebilir bir model önermeyi hedeflemektedir. Bu model aracılığı ile bir ödül sistemi yapısı kurularak vatandaşların kent hayatına olumlu katkılarının arttırılması hedeflenmiştir. Tez kapsamında geliştirilen blokzincir tabanlı modelin gerçek hayatta kullanılabilirliği ve etkinliği, farklı sektörlerde ve coğrafi bölgelerde yapılan örnek çalışmalar üzerinden analiz edilecektir. Tezin son bölümünde, gerçekleştirilen çalışmaların sonuçları özetlenecek ve blokzincir tabanlı konumsal analiz çözümlerinin ileriye dönük geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için öneriler sunulacaktır. Bu tez çalışması, kitle kaynaklı verilerin konumsal analizi ve blokzincir teknolojisinin akıllı kentlerde etkin kullanımıyla ilgili bilimsel ve uygulamalı bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop and implement blockchain-based solutions for the spatial analysis of crowdsourced data and the management of this data in smart cities. The thesis aims to propose an innovative and sustainable model that can be integrated into urban information systems by utilizing the secure, transparent and traceable structure of blockchain technology. Through this model, it is aimed to increase the positive contribution of citizens to urban life by establishing a reward system structure. The usability and effectiveness of the blockchain-based model developed within the scope of the thesis will be analyzed through case studies in different sectors and geographical regions. In the last part of the thesis, the results of the studies will be summarized and recommendations will be presented for the future development and dissemination of blockchain-based spatial analysis solutions. This thesis aims to make a scientific and practical contribution to the spatial analysis of crowdsourced data and the effective use of blockchain technology in smart cities.