Genç voleybol ve basketbol oyuncularında çok yönlü sıçrama kuvveti ve alt ekstremite pasif hareket aralığının karşılaştırılması
Comparison of versatile jump force and lower extremity passive movement in young volleyball and basketball players
- Tez No: 729075
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TURGAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; genç voleybol ve basketbol oyuncularının çok yönlü sıçrama kuvveti ile alt ekstremite pasif eklem hareket aralığının karşılaştırılmasıdır. Araştırmada profesyonel alt yapıda oynayan 31 basketbol (yaş ortalaması: 16.23±1.08 yıl; boy ortalaması: 193.32±8.21cm; vücut ağırlığı ortalaması: 84.71±11.52kg), 25 voleybol oyuncusu (yaş ortalaması: 16.8±0.9 yıl; boy ortalaması: 193.52±6.88cm; vücut ağırlığı ortalaması: 80.72±8.41kg olmak üzere) ile, toplam 56 sporcu gönüllü olarak katıldı. Sporcuların sıçrama kuvveti için, dikey düzlemde; counter movement jump, drop jump (derinlik sıçraması) ve squat jump, yatay düzlemde; single leg triple hop test kullanıldı. Alt ekstremite pasif eklem hareket açıklığı, gonyometre ile derece cinsinden ölçüldü. Veriler, IBM SPSS Statistics 24 programında değerlendirildi. Normallik dağılımında, Shapiro Wilk test kullanıldı. Normal dağılım görüldüğünden ötürü, ikili karşılaştırmalarda bağımsız örneklem T test uygulanırken, korelasyon için Pearson korelasyon testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the multidirectional jump strength and the passive range of motion of the lower extremity of young volleyball and basketball players. In the research, 31 basketball players (average age: 16.23±1.08 years; average height: 193.32±8.21cm; average body weight: 84.71±11.52kg), 25 volleyball players (average age: 16.8±0.9 years; average height: 193.52) playing in professional background ±6.88cm, mean body weight: 80.72±8.41kg, a total of 56 athletes participated voluntarily. For the jumping power of the athletes, in the vertical plane; counter movement jump, drop jump (depth jump) and squat jump in the horizontal plane; single leg triple hop test was used. Lower extremity passive range of motion was measured in degrees with a goniometer. Data were evaluated in IBM SPSS Statistics 24 program. Shapiro Wilk test was used for normality distribution. Because of the normal distribution, independent sample t-test was used for pairwise comparisons, while Pearson correlation test was used for correlation.