Antroposen çağda plastik atıklarla imge arayışları
Search for image with plastic waste in the anthropocene age
  1. Tez No: 729076
  2. Yazar: SELDA YURTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. NECLA RÜZGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Antroposen dünya üzerindeki insan faaliyetlerinin tümünü içinde barındıran, Türkçeye“İnsan Çağı”olarak çevrilen bir kavramdır. Antroposen Çağ insan eliyle yaratılmış sorunları, etki ve tepkileri kapsayan şemsiye bir kavramdır. Bunlardan bazıları; kontrolsüz nüfus artışı, hızlı ve çarpık kentleşme sonucu doğanın yeniden şekillendirilmesi, ormansızlaşma, tatlı su kaynaklarının bilinçsiz kullanımı, bazı bitki ve hayvan türlerinin yok olma noktasına gelmesi, madencilikle beraber yer kabuğunun ya da okyanus tabanının muhtemel depremlere sebep olacak ölçüde oyulmasıdır. Dünyanın maruz kaldığı bu problemler insan eliyle yaratılmıştır ve bu nedenle bu çağa İnsan Çağı denmiştir. Bu tez, bozulan ekolojik dengenin toplum için önemine, sanatçıların çevreci yaklaşımlarına, Antroposen Çağı başlığı altında diğer disiplinlerle iş birliği içinde paralel ilerleyişine dikkat çeker. Çevre sorunlarına karşı duyarlı olan sanatçılar, yaptıkları eserler ile ekolojik bilinç oluşturma çabası içine girmişlerdir. Sanatçıların diğer disiplinlerle iş birliği içinde oluşu; toplum, doğa ve sanat arasındaki bağı güçlendireceği inancını doğurmuştur.
Özet (Çeviri)
Anthropocene is a concept that includes all human policies in the world and is translated into Turkish as“Human Age”. The Anthropene Era is an umbrella concept that covers the problems, problems, effects and reactions created by humans. some of those; uncontrolled population growth, reshaping of nature as a result of rapid and unplanned urbanization, deforestation, unscientific use of freshwater products, some plant and animal species coming to the point of extinction, and mining of the earth's crust or ocean floor to the extent of causing possible earthquakes. These problems that the world is exposed to were created by human parts, and therefore this age is called the Human Age. This thesis draws attention to the importance of the deteriorating ecological balance for society, the environmentalist policies of artists, and their progress in collaboration with other disciplines led by the Anthropocene Age. Products that are sensitive to environmental problems have made efforts to create ecological awareness with their products. Formation of artists in collaboration with other disciplines; It gave rise to the belief that the bond between society, nature and art would be strengthened.