The burnout levels of English teachers working in primary schools in Tekirdağ and their coping strategies
Tekirdağ ilinde ilkokullarda çalışan İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri ve başa çıkma stratejileri
- Tez No: 555003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE MÜGE TAVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı Tekirdağ ilinde ilkokullarda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerini ve tükenmişlikle nasıl başa çıktıklarını belirlemektir. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin tükenmişlik oranlarında birtakım demografik değişkenlere göre farklılık olup olmadığını ortaya koymak hedeflenmiştir. Söz konusu öğretmenlerin tükenmişlik oranları ile tükenmişlikle nasıl baş ettikleri arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmanın hedeflerini gerçekleştirmek için nitel ve nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılarak karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Öğretmen Tükenmişlik Ölçeği ve araştırmacı tarafından çok yanıtlı bir ölçeğe dönüştürülen tükenmişlikle baş etme yöntemleri araştırmada nicel verileri toplamak üzere yararlanılmıştır. Yarı-yapılandırılmış görüşme ve gözlem ise araştırmada nitel verileri toplamak üzere kullanılmıştır. 29 kişiye pilot uygulama yapılmıştır. Pilot uygulamanın sonuçları doğrultusunda ölçeklerde herhangi bir değişiklik gerekli görülmemiştir. Ölçekler 2018-2019 akademik eğitim yılında Tekirdağ ilinde ilkokullarda görev yapan 108 İngilizce öğretmenine uygulanmıştır. Öğretmen Tükenmişlik Ölçeği sonuçlarına göre, 4 farklı tükenmişlik seviyesini temsilen 20 İngilizce öğretmeniyle mülakat yapılmıştır. Mülakat yapılan İngilizce öğretmenlerinden 8 tanesi gözlemlenmiştir. Gözlemlenen öğretmenler de 4 farklı tükenmişlik seviyesini temsilen rastgele seçilmişlerdir. Toplanan verileri analiz etmek için betimsel istatistikler, tek-yönlü ANOVA, t-testi, frekans analizi, karşılaştırma tablosu kullanılmıştır. Mülakatlar ses kaydı ile kayıt edilmiş, daha sonra yazılı hale getirilmiştir. Mülakatlar Türkçe'den İngilizce'ye çevirisi yapıldıktan sonra analiz edilmiştir. Gözlem sonuçları yazılmış ve analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Tekirdağ ilinde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin tükenmişlik oranları düşük çıkmıştır. Öğretmenlerin tükenmişlik oranlarının medeni durum ve yaşa göre değiştiği ancak eğitim durumu, cinsiyet, haftalık ders saati, aynı okulda çalışma süresi ve öğretmenlik mesleğindeki çalışma süresine göre farklılık göstermediği bulunmuştur. Buna ek olarak, tükenmişlik düzeyi düşük olan öğretmenlerin hem duygu temelli hem de problem temelli baş etme yöntemlerini, tükenmişlik seviyesi daha yüksek olan öğretmenlere göre daha çok kullandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca sonuçlar tükenmişlik düzeyleri yüksek olan öğretmenlerin kaçınma ve olumsuz baş etme yöntemlerini kullandıklarını gösterirken, tükenmişlik düzeyi düşük olan öğretmenlerin bunları kullanmadıklarını göstermiştir. Çalışmanın bulguları doğrultusunda, İngilizce öğretmenlerine, araştırmacılara, yöneticilere, karar verici mercilere pratik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to the define the burnout levels of English teachers working in primary schools in Tekirdağ and how they cope with burnout. Additionally, it intended to establish if a difference in the burnout levels of these teachers can be correlated with certain demographic variables. The study also intended to establish if there was a correlation between the teachers' burnout levels and their adopted coping strategies. In order to fulfil the purposes of the study, a mixed-method approach was used by utilising both quantitative and qualitative methods. The Teacher Burnout Scale and a multiple response questionnaire developed by the researcher according to the coping strategies constituted the quantitative tools of the current study. A pilot study using the questionnaire was administered to 29 teachers. According to the results of the pilot study, any changes were not found to be necessary. Then, the questionnaires were applied to 108 EFL teachers working in primary schools in Tekirdağ city in Turkey during the 2018-2019 academic year. To supplement the questionnaire, semi-structured interviews and observations were used as the qualitative tools for the study. The interviews were carried out with 20 EFL teachers. These teachers were chosen randomly from the different burnout levels. Afterwards, 8 teachers who filled in the questionnaires and were also interviewed were observed. These teachers were also chosen randomly from the different burnout levels. In order to analyse the data, statistical methods such as descriptive analysis, one-way ANOVA, t-test, frequency test and crosstabs analysis were used. The interviews were recorded, transcribed, translated and analysed. Observations were written and then analysed. According to the findings of the research, the burnout levels of the English language teachers working in primary schools in Tekirdağ was quite low. It was also found that there were some differences in burnout levels of these teachers in respect of age and marital status variables. On the other hand, no difference was found in the burnout levels of participants in respect of gender, teaching experience, the years of working at the current school, educational status and weekly workload variables. Moreover, it was found that the teachers with low burnout levels benefited more from both palliative/emotion-focused strategies and direct action/problem-focused coping strategies than the teachers with some, substantial and severe burnout levels respectively. The results also showed that the teachers with severe and substantial burnout levels used maladaptive and escape-avoidance coping strategies while teachers with low and some burnout levels did not. With regard to the findings of the study, practical suggestions were provided for EFL teachers, administrators, researchers and policy makers.