Kivi meyvelerinde hasat öncesi ve sonrası farklı uygulamaların depolama süresince çürüklük gelişimi ile meyve kalitesine etkileri
Effects of different preharvest and postharvest applications on decay development and fruit quality in kiwi fruits during the storage life
- Tez No: 729085
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, 'Harward' kivi çeşidi meyvesinde hasat öncesi ve hasat sonrası uygulamalarının 180 gün depolama süresince meyve kalitesine etkileri iki yıllık deneme sonuçlarına göre belirlenmiştir. Hasat öncesi uygulamalar Bursa'nın İznik ilçesinde ticari bir bahçede gerçekleştirilmiştir. Hasat öncesi kalsiyum, fungisit ilaçlama programı ve kalsiyum+fungisit kombinasyon uygulamalarının, hasat sonrası depo koşullarında 1-MCP ve dezenfektan (Siega fresh) uygulamalarının kivi meyvesinde çürüklük gelişimi ve kalite üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Meyveler 180 gün boyunca 0 °C ve %90 oransal nem koşullarında depolanmıştır. Depolamanın 2., 4. ve 6. aylarında 20 oC'de %70 oransal nemde 5 gün raf ömründe bekletilen kivi meyvelerinde çürüklük gelişimi, kalite ve kalıntı analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda, hasat öncesi program + kalsiyum kombinasyon uygulaması ile depolama boyunca 1-MCP ve Siega fresh kombinasyon uygulamalarının Botrytis cinerea gelişimini 180 günün sonunda kontrol ile kıyaslandığında 1. yıl %87,73 ve 2. yıl ise %87,86 oranında engelleme sağlamıştır. Solunum hızı ve etilen üretim miktarının özellikle hasat öncesi program ve kalsiyum kombinasyon uygulamaları ile geciktirilmesinde başarı sağlanmıştır. Renk özellikleri ve SÇKM üzerine hasat öncesi ilaçlama programı ve hasat sonrası 1-MCP+Siega fresh uygulaması etkili bulunmuştur. C vitamini miktarı tüm uygulamalarda kontrolden yüksek tespit edilmiştir. Kalıntı analizleri belirlenen MRL (Maksimum kalıntı limiti) değerlerinin altında bulunmuştur. Sonuç olarak hasat öncesi kalsiyum ve ilaçlama programı uygulamalarının, hasat sonrası 1-MCP ve Siega Fresh uygulamalarıyla kombinasyonlarında, kivi meyvelerinin 180 gün boyunca başarıyla depolanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of preharvest and postharvest applications on fruit quality of the 'Harward' kiwifruit during 180 days of storage were investigated during two-year trial. Preharvest applications were carried out in a commercial garden in Iznik, Bursa. Preharvest calcium, program (fungal spraying program) and calcium+fungicide application groups were formed for kiwi fruit, and 1-MCP and disinfectant (Siega fresh) applications were applied to these groups postharvest, and their effects on decay development and quality were determined. Fruits were stored at 0 °C and 90% relative humidity conditions for 180 days. Fruit weight, respiration rate, ethylene production amount, flesh firmness, color characteristics (L*, a*, b*) water-soluble dry matter, titratable acidity, pH level, vitamin C, residue analysis, decay rate and changes in taste tests (1-5) of kiwifruits kept for 5 days at 20 oC and 70% relative humidity in the 2nd 4th and 6th months. In our study, it is aimed to prevent 1-MCP and Siega fresh and applications during use with the preharvest program and material application, with a control rate of 87,73% in the 1st year and 87.86% in the 2nd year at the end of 180 days before starting the Botrytis cinerea test. From the storage time is delayed by all applications, simple and simple. Let the speed for use and delay of ethylene production be achieved with a special preharvest program and mathematical application. Preharvest spraying and postharvest 1-MCP+Siega fresh application were effective within the scope of color characteristics and SÇKM program. Titratability was significantly correlated with pH. The amount of vitamin C was found to be higher than the control in all applications. Residue analyzes were found below the determined MRL (Maximum Residue Limit) values. As a result, it was determined that kiwi fruits can be successfully stored for 180 days in combinations of pre-harvest calcium and spraying program applications with post-harvest 1-MCP and Siega Fresh applications.