Klinik hemşireleri için ebeveynlik stres ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of the parenting stress scale for clinical nurses in Turkish
  1. Tez No: 729089
  2. Yazar: DİDEM TAŞCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU SARIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, Klinik Hemşireleri için Ebeveynlik Stres Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Materyal ve Metot: Araştırma, Ekim 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde metodolojik olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini, belirtilen hastanede çalışan klinik hemşireler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini; belirtilen hastanede klinik hemşiresi olarak çalışan, 3-6 yaş grubunda çocuğu olan, araştırmaya katılmaya gönüllü olan toplam 202 hemşire oluşturdu. Veri toplama araçları“Anket Formu”ve“Klinik Hemşireleri için Ebeveynlik Stres Ölçeği (KHESÖ)”ile yüz-yüze görüşme yöntemiyle toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde geçerlik ve güvenirlik analizleri kullanıldı. Araştırmada etik ilkelere bağlı kalındı. Bulgular: Ölçek 17 madde ve“psikolojik yük”,“fiziksel ve zihinsel yorgunluk”,“vardiya”ve“çalışma ortamı”olmak üzere 4 alt boyuttan oluştu. Ölçek maddelerinin KGİ değeri 0.96'dır. Ölçeğin, KMO değeri 0.845, Bartlett's testi x2=1552.788, p=0.001'dir. Doğrulayıcı faktör analizi için uyum indeks değerleri x2/SD değeri 1.56, GFI 0.91, AGFI 0.87, CFI 0.96, RMR 0.039, RMSEA 0.053 ve SRMR 0.064, NFI 0.89, TLI 0.95, IFI 0.96, PGFI 0.65, PNFI 0.72 olarak bulundu. Hemşireler KHESÖ'nden ortalama 12.31±1.77 puan aldı. Ölçeğin toplam Cronbach α katsayısı toplamda 0.872, alt boyutlarda ise 0.772-0.876 arasında değişti. Sonuç: Klinik Hemşireleri için Ebeveynlik Stres Ölçeği Türkçe geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to conduct the Turkish validity and reliability study of the Parenting Stress Scale for Clinical Nurses. Material and Method: The research was carried out methodologically at Atatürk University Health Research and Application Center between October 2021 and June 2022. The population of the research consisted of clinical nurses working in the specified hospital. The sample of the research; a total of 202 nurses, who worked as clinical nurses in the specified hospital, had children in the 3-6 age group, and volunteered to participate in the study, formed. Data collection tools were collected through face-to-face interviews with the“Questionnaire Form”and“Parenting Stress Scale for Clinical Nurses (PSSCN)”. Validity and reability analyses used in the analysis of the data. Ethical principles were followed in the study. Results: The scale consisted of 17 items and 4 sub-dimensions:“psychological load”,“physical and mental fatigue”,“shift”and“working environment”. The CVI value of the scale items is 0.96. The KMO value of the scale is 0.845, and Bartlett's test x2=1552.788, p=0.001. The fit index values for confirmatory factor analysis were found as x2/SD value 1.56, GFI 0.91, AGFI 0.87, CFI 0.96, RMR 0.039, RMSEA 0.053 and SRMR 0.064, NFI 0.89, TLI 0.95, IFI 0.96, PGFI 0.65, PNFI 0.72. The nurses scored an average of 12.31±1.77 in PSSCN. The total Cronbach α coefficient of the scale ranged from 0.872 in total and between 0.772-0.876 in sub-dimensions. Conclusion: The Parenting Stress Scale for Clinical Nurses can be used as a valid and reliable measurement tool in Turkish.