İş yeri hemşirelerinin eğitimleri, nitelikleri, görev, yetki ve sorumlulukları: Delphi analizi çalışması
Training, qualifications, duties, authorities and responsibilities of workplace nurses: Delphi analysis study
- Tez No: 729090
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NACİ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
İş yeri hemşireleri, sağlığı geliştirme, araştırma, kanıt temelli uygulamalar, multidisipliner iş birliği, yaşam kalitesini arttırma, maliyet etkin iş sağlığı uygulamaları geliştirme, uygulama standartları oluşturma ve politika geliştirme, çalışan birey ve ailesini değerlendirme gibi öncelikli konularda çağdaş roller üstlenmektedirler. Günümüzde birçok ülkede iş yeri hemşireliğinin eğitimi ve uygulaması ile ilgili standartlar geliştirilmiş olup yasal düzenlemeler aracılığı ile desteklenmektedir. Türkiye'de ise iş yeri hemşireliğinde eğitim, uygulama ve yasal düzenlemeler açısından sorunlar güncelliğini korumaktadır. Bu nedenle, bu araştırma iş yeri hemşirelerinin sahip olması gereken nitelikleri belirlemek ve iş yeri hemşireliğine yönelik sertifika programı içeriği geliştirmek amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı tasarıma sahip bu araştırmada iş yeri hemşiresi nitelikleri (yeterlilikleri) ve sertifika programı içeriği Delphi tekniği kullanılarak (anketin tasarlanması, uzmanların belirlenmesi, uzmanların izlenmesi ve yanıtların tablolanması) üç oturum boyunca alandaki uzmanların değerlendirmesine sunulacak ve uzmanların görüş birliğine varmaları sağlanacaktır. Araştırmanın birinci turunda uzman grubunun açık uçlu sorulara verecekleri yanıtlar üzerinden ana temaları ve kodları ortaya çıkarmak için içerik analizi (nitel veri) kullanılacaktır. İkinci ve üçüncü turda ölçekli maddelere (nicel veri) verilen cevaplara yönelik merkezi eğilim (ortalama, medyan, mod) ve dağılım (standart sapma, çeyrekler arası aralık-IQR değeri) değerleri hesaplanacaktır. Araştırma ile iş yeri hemşirelerinin görev, yetki ve sorumlulukları belirlenecek ve iş yeri hemşireliğine özgü sertifika programı içeriği oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Occupational nurses undertake contemporary roles in priority issues such as health promotion, research, evidence-based practices, multidisciplinary cooperation, improving quality of life, developing cost-effective occupational health practices, establishing practice standards and policy development, and evaluating the employee and his/her family. Standards related to the education and practice of workplace nursing have been developed in many countries and are supported by legal regulations in today. The problems associated with education, practice and legal regulations in workplace nursing in Turkey are still up to date. For this reason, this study was planned to determine the qualifications of workplace nurses and to develop certificate program content for workplace nursing. In this descriptive study, qualifications of workplace nurses and the content of the certificate program will be presented for the evaluation of the experts in the field during three sessions, using the Delphi technique (designing the questionnaire, identifying the experts, monitoring the experts and tabulating the answers), and the experts will be able to reach a consensus on the issue. In the first session of the study, content analysis (qualitative data) will be used to reveal the main themes and codes through the answers of the expert group to open-ended questions. In the second and third sessions, the central tendency (mean, median, mode) and distribution (standard deviation, interquartile range-IQR value) values for the answers given to the scaled items (quantitative data) will be calculated. With this study, the duties, authorities and responsibilities of workplace nurses will be determined and the content of the certificate program specific to workplace nursing will be created.