Kronik hastalığı olan çocukların ebeveynlerinde sıkıntı ölçeği: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Distress scale in parents of a child with chronically: Validity and reliability study
- Tez No: 876794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma Lotte Haverman tarafından 2013 yılında geliştirilen Kronik Hastalığı olan Çocukların Ebeveynlerinde Sıkıntı Ölçeği'nin Türkçe formunun geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olup olmadığını incelemek amacıyla metodolojik türde yapıldı. Araştırma, Haziran 2023- Haziran 2024 tarihleri arasında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hizmet veren çocuk servislerinde tedavi gören ve polikliniklerinde muayene olan; kronik hastalığı olan çocukların ebeveynleri ile yapıldı. Araştırma araştırmaya katılmaya gönüllü kronik hastalığı olan 355 çocuğun ebeveyni ile tamamlandı. Araştırma verileri Kronik Hastalığı olan Çocukların Ebeveynlerinde Sıkıntı Ölçeği ve Bilgi Formu ile toplandı. Zamana karşı değişmezliğinin saptanmasında ölçek; 30 ebeveyne 2 hafta ara ile uygulanarak test- tekrar test yöntemi kullanıldı Araştırma verileri, belirtilen hastanede yüz yüze toplandı ve tüm etik ilkelere uyuldu. Verilerin değerlendirilmesinde, geçerlik için kapsam geçerliği (KGİ) ve yapı geçerliği (DFA ve AFA), güvenirliği için iç tutarlılık, test tekrar test, KR-20 ve madde analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a methodological manner to investigate whether the Turkish version of the Stress Scale in Parents of Children with Chronic Illness, developed by Lotte Haverman in 2013, is a valid and reliable measurement tool. The study was conducted between June 2023 and June 2024 in the pediatric services of Konya Necmettin Erbakan University Hospital, where children with chronic illnesses received treatment and were examined in outpatient clinics. The research was conducted with the parents of voluntary participants, totaling 355 children with chronic illnesses. Research data were collected using the Stress Scale in Parents of Children with Chronic Illness and an Information Form. To determine its temporal stability, the scale was applied to 30 parents with a two-week interval using the test-retest method. The research data were collected through face-to-face interviews at the specified hospital, and all ethical principles were adhered to. Statistical analyses such as Content Validity Index (CVI) and construct validity (EFA and CFA) for validity, and internal consistency, test-retest, KR-20 and the analyses of substances were used in data evaluation.