Serolojik Prestin düzeylerinin yenidoğanlarda sensorinöral işitme kaybının erken tanısı için bir ön biyobelirteç olarak değerlendirilmesi
Evaluation of serological prestin levels as a preliminary biomarker for early diagnosis of sensorinoral hearing loss in newborn
- Tez No: 729101
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızda dış tüylü hücre motor proteini Prestin'in yenidoğanlardaki serolojik düzeylerinin incelenmesi ve post-neonatal dönemde sensörinöral işitme kaybı tanısı almış yenidoğanlardaki düzeyleri ile karşılaştırılarak, bir ön biyobelirteç olarak ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Erken neonatal dönemdeki işitmesi normal 22'si erkek 16'sı kız 38 yenidoğan (kontrol grubu) ve post neonatal dönemdeki ileri derecede bilateral sensorinöral işitme kaybı tanısı almış 10'u erkek 8'i kız 18 yenidoğan (çalışma grubu) olmak üzere toplam 56 birey odyolojik ve serolojik olarak değerlendirilmiştir. Odyolojik değerlendirmede kontrol grubundaki yenidoğanlar için işitme tarama testleri, çalışma grubundaki yenidoğanların işitme kaybı tanısı için, işitsel beyinsapı yanıtları (ABR) testi kullanılmıştır. Serolojik değerlendirmede kan serum örneklerinden Prestin seviyeleri, MBS282125 ELISA kiti kullanılarak enzime bağlı immünosorbent testi-ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Kontrol grubundaki yenidoğanlar, yapılan ilk işitme tarama testlerinden geçmiştir. Çalışma grubundaki yenidoğanların Klinik ABR ile değerlendirilen işitme eşiği ortalaması 82.18±9.4 dBnHL olarak saptanmıştır. Kontrol grubundaki serum Prestin düzeyleri ortalama 1089±447.43 pg/ml bulunurken, çalışma grubundaki serum Prestin düzeyleri ortalama 451.19±234.87 pg/ml olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to examine the serological levels of the outer hair cell motor protein Prestin in newborns and to evaluate its relationship as a preliminary biomarker by comparing it with the levels in newborns diagnosed with sensorineural hearing loss in the post-neonatal period. A total of 56 individuals, including 22 boys and 16 girls with normal hearing in the early neonatal period, 38 newborns (control group) and 10 boys and 8 girls, 18 newborns (study group) diagnosed with severe bilateral sensorineural hearing loss in the post-neonatal period were evaluated audiologically and serologically. In the audiological evaluation, hearing screening tests were used for newborns in the control group, and auditory brainstem responses (ABR) test were used for the diagnosis of hearing loss in newborns in the study group. In serological evaluation, Prestin levels from blood serum samples were analyzed by enzyme-linked immunosorbent test-ELISA method using MBS282125 ELISA kit. Newborns in the control group passed the first hearing screening tests. The mean hearing threshold of the newborns in the study group evaluated by Clinical ABR was found to be 82.18±9.4 dBnHL. The mean serum Prestin levels in the control group were 1089±447.43 pg/ml, while the mean serum Prestin levels in the study group were 451.19±234.87 pg/ml.