Acil hemşirelerinin karşılaştıkları şiddet türlerinin tükenmişlik düzeylerine etkisi: Bir meta-analiz çalışması
The effect of types of violence encountered by emergency nurses on burnout levels: A meta-analysis study
- Tez No: 729102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Acil servislerde çalışmak, insanların acılarına tanık olma, öngörülemezlik kişilerde stres oluşumuna neden olur. Bu ortam çalışanların tükenmişlik düzeylerinde de etkili olur. Sağlık çalışanlarına arasında hemşirelerin; hemşireler arasında ise acil servis birimlerinde çalışanların diğer hemşirelere göre tükenmişlik düzeyleri daha fazladır. Bu çalışma 'Acil Hemşirelerinin Karşılaştıkları Şiddet Türlerinin Tükenmişlik Düzeyine Etkisi' ni belirlemek amacı ile meta-analiz çalışması olarak planlandı ve niceliksel araştırma yöntemlerinden meta-analiz yöntemi ile yapıldı. Scopus, Sciencedirect, Pubmed, Medline, Ulusal Tez Merkezi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kütüphanesi katalog ve veri tabanlarından bilimsel makaleler ve tezler tarandı ikinci olarak ulaşılan araştırmaların referans bölümünün araştırılması yapıldı. Taramada“Acil Servis”,“ Hemşire”,“Şiddet Türleri”,“Tükenmişlik Düzeyi”kelimeleri Türkçe ve İngilizce olarak özet bölümünde tarandı. 24 Eylül 2021 tarihli yapılan son taramaya göre toplamda 3823 çalışma tespit edildi ve incelendi. Araştırma verileri, 10 bilimsel makale üzerinden elde edildi. Analize dahil edilen makalelerin toplam örneklem sayısı 4412'dir. Analize dahil edilen 10 makalenin meta-analiz uygulamasında inceleme sonucunda araştırmaların heterojen bir yapıda olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Working in emergency services, witnessing people's suffering, unpredictability cause stress in people. This environment is also effective in the burnout levels of employees. Among the health workers, nurses; Among nurses, burnout levels are higher than other nurses working in emergency departments. This study was planned as a meta-analysis study in order to determine the 'Effect of the Types of Violence Encountered by Emergency Nurses on the Level of Burnout' and was conducted with the meta-analysis method, one of the quantitative research methods. Scientific articles and theses were scanned from the catalogs and databases of Scopus, Sciencedirect, Pubmed, Medline, National Thesis Center, Tekirdağ Namık Kemal University Library, and secondly, the reference part of the reached researches was searched. The words“Emergency Service”,“Nurse”,“Types of Violence”,“Level of Burnout”were scanned in Turkish and English in the summary section. According to the last scan on September 24, 2021, a total of 3823 studies were identified and reviewed. Research data were obtained from 10 scientific articles. The total sample number of the articles included in the analysis is 4412. As a result of the analysis in the meta-analysis application of the 10 articles included in the analysis, it was determined that the studies had a heterogeneous structure.