Anadolu Selçuklu Devleti Dönemi'nde Antalya'nın siyasi ve tarihi coğrafyası
The Political and Historical Geography of Antalya in the Period of The Anatolian Seljuk State
- Tez No: 729110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TAHSİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Ortaçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Uygarlıkların kurulmasında siyasi, sosyal, ekonomik ve coğrafi faktörler etkili olmuştur. İnsan topluluklarının bir arada yaşadığı coğrafi mekânın sahip olduğu şartlar, insanların siyasi, sosyal ve ekonomik hayatlarının şekillenmesini sağlamıştır. Türkiye'nin uygarlık tarihi incelendiğinde coğrafi şartların avantajlarının ülkenin en eski yerleşim merkezi olmasında önemli bir faktör olduğu görülecektir. Türkiye üç tarafı denizler ile çevrili, yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından zengin önemli bir yarımadadır. İnsanların yaşamlarını etkileyen doğal fiziki koşullara sahip oluşu siyasi oluşumların ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Türkiye'nin güneyinde yer alan Akdeniz ise tarih boyunca jeopolitik önemi doğrultusunda siyasi oluşumlara ev sahipliği yapmıştır. Bu siyasi oluşumlar içerisinde önemli bir yere sahip olan Anadolu Selçuklu Devleti, hakimiyet sahası içerisinde coğrafi koşulların avantajlarını kullanarak siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda yapmış olduğu faaliyetlerle Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında önemli bir yere sahip olmuştur. Selçukluların Antalya'yı fethinden sonra kentte yapmış oldukları idari, sosyal ve ekonomik yapılanma sayesinde Antalya Akdeniz'de uluslararası alanda önemli bir konuma gelmiştir. Antalya geçmişten günümüze Roma, Bizans ve Selçuklu kültürü ile harmanlanarak özgün ve karakteristik bir yapıya bürünmüştür. Bu özgün kent yapısının günümüze olan siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel yansımalarının incelenmesi ve değerlendirilmesi kentin tarihsel coğrafyasını anlamak için büyük bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The establishment of the civilisations has been affected by the political, social, geographical and economic factors. Political, social and economic lives of humans have been shaped by the conditions of the geographical location in which human communities coexist. After examining the history of civilisations in Türkiye; it will be understood that the provided advantages from the geographical conditions of the area hold a significant place in making the country the oldest settlement in the world. Rich in both underground and surface sources, Türkiye is an important peninsula surrounded by three seas. The emergence of political formations have been affected by the existence of natural physical conditions affecting humans' lives. Throughout its history, the Mediterranean, which is located on the south of Türkiye, has been the host of many political formations due to its geopolitical importance. Being one of these important political formations, the Anatolian Seljuk State holds a significant place in the process of Turkification and Islamisation of Anatolia by means of the activities in political, social, economic and cultural extents accomplished by utilising the geographical conditions within their domain. Thanks to the administrative, social and economic structuring by the Seljuks in the city after its conquest, Antalya has gained an important position in the international arena in the Mediterranean. Antalya has acquired a unique and characteristic structure with the blend of Roman, Byzantine and Seljuk cultures. In order to fully acknowledge the historical geography of Antalya, examining and evaluating the political, economic and socio-cultural reflections of this unique city present a great importance.