Yeni piridin halkalı SNS pincer tipi ligand ve bazı metal komplekslerinin sentezi karakterizasyonu ve hesapsal çalışması
Characterization and computational study of the synthesis of a new pyridine ring pincer type ligand and some metal complexes
  1. Tez No: 729116
  2. Yazar: AYSUN KOÇ SATILOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA TAŞKIN TOK, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GAMZE SOĞUKÖMEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pincer (kıskaç) ligandları; metal merkezine üç eş düzlemde sıkıca bağlanması yoluyla iki kararlı siklometal halkasının oluşumunu sağlayan ligandlardır. Pincer bileşikleri içerdikleri azot (N), karbon (C ), kükürt (S), ve fosfor (P) nedeniyle ve bu donör atomların bağlanmaları, yengecin kıskacına benzedikleri için pincer ligandları olarak adlandırılmaktadır. Literatür çalışmaları incelendiğinde, bu bileşiklerin çok çeşitli olabildiği gibi bir çok alanda da kullanıldığı görülmüştür. Pincer bileşikleri ; polimer, elektrokimya, tıp, biyokimya ve katalitik endüstri gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlarda, çeşitli polimerizasyon teknikleri, katalizör özellikleri, mikrobiyal ve kanser tedavisi gibi özelliklerinin önemi üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada, SNS tipli yeni bir pincer ligand olan 2,6-piridindikarbonildiklorür ile 2-metoksitiyofenol 'den; Fe(II), Mn(II) ve Pd(II) komplekslerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ligandın ve komplekslerin;13C-NMR , 1H-NMR, UV-Vis, FT-IR spektroskopik teknikler ve elementel analiz, erime noktası tayini yöntemi ve diğer fiziksel özellikleri sayesinde muhtemel yapısı aydınlatılarak hesapsal çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pincer ligands are ligands that provide the formation of two stable cyclometal rings by tightly binding to the metal center in three coplanar planes. Pincer compounds are called pincer ligands because of the nitrogen (N), carbon (C), sulfur (S), and phosphorus (P) they contain, and because the binding of these donor atoms is similar to the crab's clamp. When the literature studies were examined, it was seen that these compounds can be very diverse and are used in many fields. Pincer compounds are used in fields such as polymer, electrochemistry, medicine, biochemistry and catalytic industry. In these areas, the importance of various polymerization techniques, catalyst properties, microbial and cancer treatment properties has been emphasized. In this study, the synthesis of Fe(II), Mn(II) and Pd(II) complexes from 2-methoxythiophenol with 2,6-pyridinedicarbonyldichloride, a new pincer ligand of SNS type, was carried out. Computational studies of the obtained ligand and its complexes were carried out by illuminating the possible structure of 13C-NMR , 1H-NMR, UV-Vis, FT-IR spectroscopic techniques and elemental analysis, melting point determination method and other physical properties.