Another School is Possible (BBOM): A case of parent co-op school as a claim on alternative educational assemblages
Türkiye'de alternatif eğitim: Alternatif eğitim topluluklarını Başka Bir Okul Mümkün kooperatif okulları ve ebeveyn tecrübeleri üzerinden anlamak
- Tez No: 729117
- Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, Başka Bir Okul Mümkün Derneği tarafından geliştirilen alternatif eğitim anlayışına dayalı olarak ebeveyn kooperatifi olarak kurulan alternatif eğitim okullarının Türkiye'de kurumsallaşmasını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, dernek bileşenleri ile İstanbul ve Ankara'da BBOM kooperatif okulları ebeveynleriyle yapılan 14 mülakatı temel alarak; kooperatif okulların kurulma ve işleyiş aşamalarını ele alıp, bu okullaşma modelini tercih eden ebeveynlerin motivasyonlarının ardındaki sosyo-kültürel ve ideolojik unsurlara odaklanıyorum. BBOM ebeveynlerinin sınıflaşmış kimliklerinin okullaşma süreci ve pratiklerine olan etkisi ele alınırken, eğitim modelinin ve alternatif okulların hayata geçirildiği dönemin etki eden unsurlarını göz önüne alarak, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Türk eğitim sisteminde yarattığı dönüşümü ele alıyorum. Bulgular, BBOM eğitim modelini uygulama zorluklarında kısıtlı mali kaynaklar ile ebeveynlerin akademik kaygıları ve alternatif eğitim ikileme işaret ederken, ebeveyn kooperatif inisiyatiflerinin okullaşma sürecinde inşa edilen sınıfsal olarak izole ve kendine münhasır yapıyı ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the institutionalization of alternative education in contemporary Turkey through the construction of different educational assemblages based on the educational model developed by Another School is Possible Association (BBOM). Based on 14 interviews with educational professionals and parents who experienced this institutionalization process from the very beginning, this study aims to provide a holistic picture of diverse concerns and experiences of BBOM stakeholders. To reveal the socio-cultural and political factors behind the development of such different educational assemblages, I analyse the educational policies and discourses of the Justice and Development Party (Adalet ve Kalkınma Partisi) in contemporary Turkey. Although education in neoliberal times might seem to provide a wide range of possibilities which are adapted to competitive educational purposes, lately emerging educational alternatives demonstrate how a particular group of parents avoid performing typical parental preferences under the present conditions of the Turkish educational system. Therefore, the study documents how their perceptions on education, their subjectivities, and their relations with the collective efforts developed with other parents result in constructing such educational alternatives. Findings point out insightful reflections on the challenges of implementing BBOM's alternative education model mainly due to financial resources and the dichotomy of parents' academic worries versus alternative education. The findings particularly reveal the indications of isolated and exclusive class closure built through parent co-op initiatives.