Koroner arter hastalarının bilgi düzeyi ve eğitim gereksinimleri
Knowledge levels and educational needs of coronary artery patients
- Tez No: 729153
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NEFİSE BAHÇECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırma koroner arter hastalarının bilgi düzeyi ve eğitim gereksinimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki araştırma İstanbul ilinde bir kamu hastanesinde kardiyoloji servislerinde yatan 300 hasta ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Koroner Arter Hastalığı Eğitim Anketi-2 ve Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk, Student-t testi, Mann-Whitney U, Games-Howell, Kruskal-Wallis, Dunn-Bonferroni testleri, Tek Yönlü varyans analizi, Spearman korelasyon analizi ve Linear regrasyon analizi kullanıldı. Çalışmaya katılan hastaların yaş ortalaması 63,66±12,70 yıl olup, %54,7'si erkek, %52,3'ü ilkokul mezunu ve %33,7'si emeklidir. KAH Eğitim Anketi-2'nin toplam ve tıbbi durum, risk faktörleri, egzersiz, beslenme, psikososyal risk alt boyut puan ortalaması sırasıyla 38,41±21,60, 9,41±5,62, 6,81±4,07, 8,56±5,61, 7,13±4,00, 6,51±4,38 olarak, HÖGÖ toplam puan ortalaması 151,58±36,90 ve ilaçlar, yaşam aktiviteleri, toplum ve izlem, duruma ilişkin duygular, tedavi ve komplikasyonlar, yaşam kalitesi, cilt bakımı alt boyut puanları önemlilik düzeyleri sırasıyla 3,25, 3,02, 2,98, 2,65, 3,18, 3,11, 2,74 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the knowledge levels and educational needs of coronary artery patients. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 300 patients hospitalized in the cardiology unit of a public hospital in Istanbul. Patient Information Form, Coronary Artery Disease Education Questionnaire-II and Patient Learning Needs Scale were used to collect data. Data were evaluated using descriptive statistics, Shapiro-Wilk, Student's t-test, Mann-Whitney U, Games-Howell, Kruskal-Wallis, Dunn-Bonferroni tests, one-way analysis of variance, Spearman correlation analysis and Linear regression analysis. The mean age of the patients participating in the study was 63.66±12.70 years, 54.7% were male, 52.3% were primary school graduates and 33.7% were retired. Mean scores from the CAD Education Questionnaire-II in total and from its medical condition, risk factors, exercise, nutrition, and psychosocial risk domains were 38.41±21.60, 9.41±5.62, 6.81±4.07, 8.56±5.61, 7.13±4.00 and 6.51±4.38, respectively. The mean score from the PLNS in total was 151.58±36.90 and the mean scores from its medications, activities of living, community and follow-up, feelings related to the condition, treatment and complications, quality of life, skin care subscales were 3.25, 3.02, 2.98, 2.65, 3.18, 3.11, 2.74, respectively.