1924-1928 yılları arasında gazete ve dergilerde çıkan roman değerlendirmeleri üzerine bir inceleme
An examination of novel reviews published in newspaper and periodicals between the years 1924-1928
- Tez No: 729163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, 1924-1928 yılları arasını kapsayan dönemde gazete ve dergilerde tenkit hakkındaki yazılar ile yerli ve yabancı yazarların romanlarına yönelik eleştirel yazılar incelenmiştir. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde tenkidi edebî tür olarak inceleyen yazılara yer verilmiş, incelenen dönemde tenkidin tanımına, amacına yönelik görüşler ortaya konulmuştur. İkinci bölümde Türk romanı ve romancılarına, üçüncü bölümde ise yabancı roman ve romancılara dair yapılmış olan değerlendirmeler incelenmiştir. Sonuçta ise münekkit ve yazarların değerlendirdikleri romanlara hangi açıdan yaklaştıkları kısaca belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, writings about criticism which published in newspapers and periodicals in the period between 1924 and 1928 and critical articles on the novels of local and foreign authors were examined. In the first chapter of dissertation, which consist of three chapters, includes writings studying criticism as a literary genre in addition to the introduction of opinions on the definition of criticism, its purpose in the aforementioned period. Reviews on Turkish novels and novelists and the reviews on foreign novels and novelists by critics were analyzed in the second and third chapters respectively. In the conclusion part, the main approaches with which the critics evaluated the novels and what they referred to as the object of criticism were stated briefly.