Development of a novel spherical light-based positioning sensor in solar tracking
Güneş takibinde özgün bir ışık-bazlı konumlandırma sensörünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 729164
  2. Yazar: OĞUZ GORA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER AKKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Alternatif enerji kaynakları arasında güneş enerjisine talep son yıllarda giderek artmaktadır. Güneş enerjisine talebin giderek artması ve güneş enerjisinde büyük potansiyele rağmen güneş enerjisi kullanılan enerji sistemlerinin verimliliği halen istenilen düzeylere erişememiştir. Bu sistemlerden elde edilen enerjiyi arttıracak yöntemlerden biri güneş takip sistemleridir. Güneş takip sistemlerine ilişkin birçok akademik çalışma yapılmıştır. Buna karşın güneşin etkin bir şekilde takibi için uygun maliyetli, kolay erişilebilir, doğruluğu yüksek, fazla işlemci gücü gerektirmeyen sensör ihtiyacı devam etmektedir. Bu çalışmada, güneş takip sistemlerinde kullanılmak üzere güneşin gökyüzünde lokalizasyonunun sağlanması için özgün bir sensör tasarlanmıştır. Bu sensörün katı modeli küresel olarak tasarlanmış ve üretilmiştir. Sensörün küresel formu sayesinde ölçülen verilerde bir dönüşüm ihtiyacı ortadan kalkmıştır. Üretilen bu sensör bir ölçüm sistemi yardımıyla verileri toplamakta ve bu verileri bilgisayar ortamına taşımaktadır. Bu verilerin uygun hızda ve hatasız taşınması için gerekli çalışmalar (checksum kontrolü, hız testleri vb.) yapılmıştır. Ayrıca ölçüm verileri Zaman Senkronizasyonlu Ortalama (ZSO) metodu ile alınarak gürültüler ve yüksek frekans bileşenlerinden temizlenmiştir. Çalışmanın son kısmında bulanık mantık modelinin de kullanıldığı algoritma yardımıyla ışık kaynağının azimuth ve elevation açılarında lokalizasyonunu sağlanmaktadır. Bunun yanında ölçüm verileri küresel formda görselleştirilerek ışık kaynağının lokalizasyonuna ilişkin görsel çıktılar da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The demand for solar energy among alternative energy sources has been increasing in recent years. Despite the increasing demand for solar energy and the great potential in solar energy, the efficiency of energy systems using solar energy still has not reached the desired levels. One of the methods to increase the energy produced from these systems is solar tracking systems. Many academic studies have been conducted on solar tracking systems. On the other hand, the need for a cost-effective, easily accessible, high-accuracy sensor that does not require much processing power continues for effective tracking of the sun. In this study, a unique sensor was designed to localize the sun in the sky to be used in solar tracking systems. The solid model of this sensor is designed and manufactured spherically. Thanks to the spherical form of the sensor, the need for a transformation of the measured data is eliminated. This produced sensor collects data with the help of a measurement system and transfers these data to the computer environment. Necessary studies (checksum control, speed tests, etc.) have been carried out to transfer these data at an appropriate speed and without errors. In addition, the measurement data were taken with using the Time Synchronous Averaging (TSA) method and cleared of noise and high frequency components. In the last part of the study, the localization of the light source in azimuth and elevation angles is provided with the help of the algorithm that uses a fuzzy logic model. In addition, visual outputs related to the localization of the light source were obtained by visualizing the measurement data in spherical form.