Investigation of structural, elastic and magnetic properties of Fe65Ni35 and Fe70Ni30 alloys doped with interstitial elements
Ara yer elementleriyle katkılanan Fe65Ni35 ve Fe70Ni30 elementlerinin yapısal, elastik ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 729165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, arayer karbon (C) elementlerinin eklenmesiyle Invar alaşımlarının mekanik, manyetik ve yapısal özelliklerinin nasıl değiştiği ile ilgilidir. Ark ocağında ergitme yöntemiyle hazırlanan Fe65Ni35 ve Fe70Ni30 alaşımlarının yapısal, manyetik ve elastik özellikleri açısından değişimleri incelenmiştir. Yapısal değişiklikler bir X-ışını difraktometresi (XRD) ile gözlemlenmiştir. Elastik modül ölçümleri Dürtü Uyarma Tekniği cihazı (IET) ile, manyetik özellikler ise süper iletken kuantum girişim cihazı (SQUID) ile ölçülmüştür. Yapılan ölçümler sonucunda, ara yer elementinin eklenmesinin iki farklı İnvar alaşım serisinde farklı etkilere sebep olduğu sonucuna ulaşılmıştır. XRD sonuçlarına göre, Fe65Ni35 Invar alaşımının C ilavesi aralığında FCC kristal yapısı olarak kaldığı sonucuna varılmıştır. Fe65Ni35 için elastik modül sonuçlarına göre, gözlenen Invar özelliğine karşılık gelen sıcaklık bölgesi, karbon oranının artmasıyla birlikte oda sıcaklığına doğru kayma göstermiştir. Manyetizasyon sonuçlarından, Curie sıcaklıklarının artan C ilavesiyle azaldığı sonucuna da varılmıştır. Buna karşılık Fe70Ni30 Invar alaşımı hem BCC hem de FCC yapılarını birlikte sergilerken, artan C miktarı ile BCC yapısının ortadan kalktığı sonucuna ulaşılmıştır. Elastik modül sonuçlarına göre, artan C miktarı ile Invar özellik bölgesi daha yüksek sıcaklıklara kayarak daha geniş bir sıcaklık aralığına ulaşmıştır. Benzer şekilde Curie sıcaklıklarının artan C miktarı ile arttığı sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, bu iki Invar sistemi için değerlik elektron sayıları ve manyetik moment değerleri değerlendirilmiş ve iki sistem için de sonuçlar Slater-Pauling kuralına göre yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about how the mechanical, magnetic, and structural properties of Invar alloys change with the addition of interstitial carbon (C) elements. Structural changes of Fe65Ni35 and Fe70Ni30 alloys prepared by melting method in arc furnace were investigated in terms of structural, magnetic and elastic properties. The structural changes were observed with an x-ray diffractometer (XRD). Elastic modulus measurements were performed with impulse excitation technique (IET) device and magnetic properties were measured with a superconducting quantum interference device (SQUID). As a result of the measurements, the addition of the interstitial element caused different effects for two different Invar alloy series. Based on the XRD results, it was concluded that Fe65Ni35 Invar alloy remains as FCC crystal structure within the range of C addition. According to the elastic modulus results for Fe65Ni35, the temperature region corresponding to the Invar property observed shifts near to the room temperature by increasing carbon ratio. From the magnetization results, it was also concluded that the Curie temperatures decrease with increasing C content. In contrast, while the Fe70Ni30 Invar alloy exhibits both BCC and FCC structures together, the BCC structure disappears with increasing amounts of C. According to the elastic modulus results, the Invar property region expands in a larger temperature range by shifting to the higher temperatures with increasing C amount. It was similarly concluded that the Curie temperatures increase with increasing C amount. According to the obtained results, the valence electron numbers and magnetic moment values are evaluated and results interpreted in view of the Slater-Pauling rule for these two Invar systems.