Başbakan ve bakanların görevleriyle ilgili cezai sorumluluklar
Penal responsibility of prime ministers and ministers regarding their duties
  1. Tez No: 72920
  2. Yazar: ALİ OĞUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Günümüz Türkiye'sinde Başbakan ve bakanların görevleriyle ilgili cezaî sorumlulukları konusu hemen her ortamda sıkça tartışma konusu olmaktadır. Bu kadar çok konuşulmasına rağmen konu üzerinde doktrinde yeterince durulmadığı anlaşılmaktadır. Bu sebeple Başbakan ve bakanların görevleriyle ilgili cezaî sorumluluklarının incelenip açıklığa kavuşturulması bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı konu üzerinde çalışılmasına karar verilmiş ve Türk hukuku ile mukayeseli hukuktaki durum incelenmiştir. Başbakan ve bakanların görevleriyle ilgili cezaî sorumluluklarını kapsayan çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır, tik bölümde Başbakan ve bakanların göreve başlamaları ve görevlerinin sona ermesi ile bunların görevlerinin nelerden ibaret olduğu incelenmiştir. Çünkü Başbakan ve bakanların göreve başlama ve bitiş tarihleri bilinmeden sorumlu olacakları dönem; görevlerinin neler olduğu bilinmeden de hangi eylem ve istemlerinin suç teşkil edeceği belirlenemez. İkinci bölümde Başbakan ve bakanların sorumlulukları, mukayeseli hukukta görevleriyle ilgili işledikleri suçlardan dolayı nasıl sorumlu tutuldukları, Başbakan ve bakanların statüleri, eski Anayasalarımızda ve 1982 Anayasasında görevle ilgili cezaî sorumluluk konusunun nasıl düzenlendiği ve hangi suçlardan dolayı yargılanıp cezalandırılacakları açıklanmış ve cezaî sorumluluk yoluna nasıl gidildiği; bu bağlamda meclis soruşturması açılması ve meclis soruşturmasının sonuçları ile Başbakan ve bakanları görevleriyle ilgili suçlarından dolayı yargılamak üzere özel bir mahkeme (Yüce Divan) öngörülmesinin sebepleri, bu özel mahkemenin oluşumu ve görevleri ile bu özel mahkemede yargılamanın nasıl yapıldığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In Turkey at present, the matter of penal responsibility of prime ministers and ministers regarding their duties has been discussed frequenly almost in every environment However, in spite of having been talked about so much, it is clearly seen that this matter has not been taken into consideration in doctrine sufficiently. Therefore it happens to be a need to investigate and clear out penal responsibility of prime ministers and ministers regarding their duties. In this respect, it has been decided to work on this subject, and the present situation in the Turkish law and the comperative law has been examined. Our paper comprising penal responsibility of prime ministers and ministers regarding their duties has two parts. In the first part, the beginning and ending dates of the duties have been examined; because, without knowing he beginning and ending dates of their duties, their responsibility period cannot be defined, and also without knowing their duties clearly, which actions and operations of them commit an offense cannot be defined. In the second part, the responsibility of prime ministers ad ministers, how they are token responsible for the offenses they commit regarding their duties according to the comparative law, how the matter of penal responsibilty regarding one's duty was regulated in the old constitutions and the 1982 constitution, the status of prime ministers and ministers, and the offenses and crimes which they can be charged and punished of have been explained and how penal responsibilty is decided, opening a parliamentary inquiry in this context, reasons for proposing a special court (High Court) in order to judge prime ministers and ministers on account of their offenses regarding their duties after the result of the parliamentry inquiry, the formation and duty of special court, and how trials are carried out in this special court have been examined.