İran'daki geleneksel hamam yapılarında doğal havalandırma: Mirza Mehdi hamamı örneği
Investigation of Iranian traditional baths in terms of natural ventilation: Example of Mirza Mehdi bathroom
  1. Tez No: 729212
  2. Yazar: SAEIDEH NAJAFINASAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İyi bir iç hava kalitesi oluşturulmasında havalandırma önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak uygun havalandırmanın mümkün olduğu kadar doğal yollarla sağlanması, yani pasif yöntemleri kullanması gerekmektedir. Çağdaş yapıların enerji tüketim oranı sektörel ve akademik platformlarda tartışılırken, geleneksel mimarinin iklime odaklı yaklaşımlarının bu doğrultuda uygun model olabileceği konusu sık sık gündeme gelmektedir. Fosil kaynaklarının tüketimini azaltmak için yenilenebiri enerji kaynaklarından yararlanmayı göz önünde bulundurarak, geleneksel yöntemleri incelemek faydalı olacaktır. Bu çalışmada İran geleneksel hamamlarının doğal havalandırmasını farklı alternatifler de ekleyerek CFD analız yöntemiyle incelenmiş, termal konfor sağlama koşulları ve insanların memnuniyetsizlik oranları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ventilation is an important criterion in creating a good indoor air quality. However, appropriate ventilation should be provided naturally which can be implemented using passive methods. While the energy consumption rate of contemporary buildings is being discussed on sectoral and academic platforms, the capability of traditional architecture's climate-oriented approaches to provide a suitable model in this direction is frequently on the agenda. It would be useful to examine traditional methods, considering the use of renewable energy sources to reduce the consumption of fossil resources. In this study, the natural ventilation of Iranian traditional baths was examined by adding different alternatives, using the CFD analysis method and the thermal comfort conditions and the dissatisfaction rates of people were evaluated.