Kütahya ilinde 2015-2020 yıllarında beş yaş altı çocuk ve bebek ölüm nedenlerinin incelenmesi
Investigation of causes of child and infant deaths under five years of age in 2015-2020 in Kütahya
- Tez No: 729248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL SEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, 2015-2020 yılları arasında Kütahya'da beş yaş altı çocuk/bebek ölümlerinin incelenmesi ve ölümü etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Şubat 2021-Nisan 2021 tarihleri arasında Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü ÇEKÜS Birimi tarafından arşivlenmiş 389 beş yaş altı çocuk ve bebek ölüm verilerinin incelenmesi ile yapılmıştır. Araştırma verileri, İl Sağlık Müdürlüğünün formlarından yararlanarak oluşturulan“Çocuk/Bebek Ölümü Veri Toplama Formları”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın veri girişi ve analizleri bilgisayar ortamında yapılmış olup verilerin değerlendirilmesinde SPSS (IBM SPSS Statistics 24) paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi frekans tabloları ve tanımlayıcı istatistikler ile yapılmıştır. İki nitel değişkenin birbiriyle ilişkilerinin incelenmesinde“Pearson-χ”çapraz tabloları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose : The purpose of the study is to examine the deaths of children under the age of five/infant in Kütahya between the years 2015-2020 and to determine the factors affecting death. Material and Method : The research was conducted by examining the mortality data of 389 children under the age of five and infants archived by Kütahya Provincial Health Directorate Child, Adolescent, Women's and Reproductive Health Unit between February 2021 and April 2021. Data entry and analyzes of the research were done in computer environment and SPSS (IBM SPSS Statistics 24) package program was used to evaluate the data. Evaluation of the data was done with frequency tables and descriptive statistics.“Pearson-χ2”crosstabs were used to examine the relationships between two qualitative variables.