Febril konvülsiyon geçiren çocuklarda hücre adezyon molekülleri ve kompleman düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cell adhesion molecules and complement levels in children with febrile seizures
  1. Tez No: 729249
  2. Yazar: ELİF ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Febril Konvülsiyon Geçiren Çocuklarda Hücre Adezyon Molekülleri ve Kompleman Düzeylerinin Değerlendirilmesi Amaç: Febril konvülsiyon (FK) çocuklarda görülen en sık konvülsiyon tipidir. Yapılan son çalışmalarda konvülsiyonların oluşum mekanizmasında enflamatuar süreçlerin yer aldığı düşünülmektedir. Daha önceki çalışmalar sitokinler ile ilişkili enflamatuvar süreçleri incelemiştir. Çalışmamızda enflamasyonda rolü olabilecek diğer parametreleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Servisine FK, antiepileptik kullanmayan ateşsiz nöbet, nöbeti olmayan ateş ile başvuran 6 ay- 6 yaş grubundaki hastalar katıldı. FK ve afebril nöbet grubundaki hastlardan başvuru anında ve 24 saat sonra serum interselüler adezyon molekülü (ICAM-1), vasküler adezyon molekülü 1 (VCAM-1), hemogram, C-reaktif protein (CRP), fibrinojen, kompleman 3 (C3), kompleman 4 (C4), adrenokortikotropik hormon (ACTH) ve kortizol düzeyleri çalışıldı. Kontrol grubundan acil servise başvuru anında aynı tetkikler çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 29'u (%38,3) FK grubunda 17'si (%22,3) afebril nöbet grubunda ve 30'u (%39,4) ateşli kontrol grubunda idi. FK, afebril nöbet, ateşli kontrol grubunun başvuru anındaki veriler arasındaki karşılaştırmada ACTH düzeyi FK grubunda ateşli kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksekti (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Cell Adhesion Molecules and Complement Levels in Children with Febrile Seizures Introduction and Aim: Febrile seizure (FS) is the most common type of seizure in children. In recent studies, it is thought that inflammatory processes are involved in the formation mechanism of convulsions. Previous studies have examined inflammatory processes associated with cytokines. In our study, we aimed to evaluate other parameters that may have a role in inflammation. Material and Method: Patients aged 6 months-6 years who applied to Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Pediatric Emergency Service with FS, non-antiepileptic use, fever without seizures, and fever without seizures were included in the study. At the time of admission and after 24 hours, serum Intercellular Adhesion Molecule (ICAM-1), Vascular Adhesion Molecule 1 (VCAM-1), hemogram, C-reactive protein (CRP), fibrinogen, complement C3, complement C4, adrenocorticotropic hormone (ACTH) and cortisol levels were studied. The same examinations were studied at the time of admission from the control group. Results: Of the patients included in the study, 29 (38.3%) were in the FS group, 17 (22.3%) were in the afebrile seizure group and 30 (39.4%) were in the febrile control group.